Podle místních je zchátralý objekt v havarijním stavu. Nájemníci domu s číslem popisným 19 navíc mají obavy, že jim spadne na hlavu slévárna Heinik v těsném sousedství.

Část továrny se totiž už před časem zřítila a zasáhla i jejich příbytek. Vlastník areálu – společnost Opera Bohemia – se rozhodl pro razantní řešení. Hodlá objekt ve Škodově ulici srovnat se zemí. „Asi před dvěma měsíci se na nás sesunula část zdi továrny. Spadlo to na okno a zavalilo mi to i dvoukolák,“ popsala obyvatelka domu ve Škodově ulici Zuzana Žigová.

Podle ní dům prověřil statik a město jí nabídlo náhradní bydlení v ubytovně do doby, než se zjistí přesný rozsah poškození.

„Byl tady dokonce primátor města. Protože mi to zničilo vozík, koupilo mi město náhradní. Chvíli jsem bydlela u příbuzných, ale pak jsem se sem zase vrátila. Co s námi bude dál, to nevím,“ líčila Žigová.

Obyvatelé mají podle jejích slov obavy nejen ze zřícení sousedního zchátralého areálu bývalé slévárny Heinik, ale také z velkého rozsahu závad v budově. „Nefunguje kanalizace a bojíme se, že tu v zimě umrzneme,“ strachuje se mladá žena, která má pět dětí.

Podle jejích slov chybějí v domě vchodové dveře, uvnitř je nepořádek a špína, jsou zde rozbitá okna. „Máme strach, aby se na nás továrna zase nezřítila a všechny nás to tady nezavalilo, “ říká mladá žena.

Majitel domů ve Škodově ulici se rozhodl situaci řešit ve spolupráci s městem, které je vlastníkem zchátralého areálu sousední slévárny Heinik. „Nájemníky z domu č. 19 přestěhujeme do jiného objektu ve Škodově ulici. Některé byty ve vedlejších budovách se totiž uvolnily tím, jak se z nich lidé postupně stěhují, “ nastínil zástupce investorské společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil.

Podle jeho slov se plánuje demolice domu ve Škodově ulici. „Chtěli bychom jej srovnat se zemí nejpozději v lednu nebo únoru příštího roku. V současné době čekáme už jen na demoliční výměr. Zároveň jednáme s městem i o demolici slévárny Heinik. Ideální by bylo, kdyby se podařilo zbourat ve stejné době továrnu i dům s číslem popisným 19,“ tvrdí Chodil.

Přerovští radní chtějí vzniklou situaci řešit. „Problémem se bude zabývat na svém příštím zasedání městská rada. Kvůli technickému stavu slévárny bude vyhlášeno výběrové řízení na demolici tohoto objektu,“ potvrdil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Společnost Opera Bohemia odkoupila zchátralé domy ve Škodově ulici od města před více než rokem. Investor chce, aby lokalita u nádraží změnila svůj vzhled a vyrostl zde multifunkční objekt s byty a obchody. Z původních zhruba 56 romských rodin jich v této čtvrti zůstalo na 28.