Některým z nich se totiž do nových bytů nechce.

Domy ve zchátralém ghettu ve Škodově ulici odkoupila v roce 2007 od města společnost Opera Bohemia. Podle smlouvy měla začít už letos na podzim s výstavbou moderní čtvrti s byty a obchůdky. Protože je ale zhruba od léta jasné, že firma stavět nezačne, chce město od smlouvy odstoupit. Pro zdejší Romy ale znamenají jakékoliv průtahy další nejistotu.

Většina místních obyvatel už se z ghetta odstěhovala a z původních pěti desítek rodin jich tu zbylo pouze deset.

„Postaráme se o ty, kteří mají platné smlouvy, a nedluží městu. S pomocí sociálního odboru jsme vytipovali vhodné byty, které se opraví tak, aby se do nich mohli na zimu lidé nastěhovat. Stavební práce nás přijdou na 150 tisíc korun," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS) s tím, že město lidem ze Škodovy ulice zajistilo byty v Husově a Kojetínské ulici.

Pro radní to není jednoduchá situace, na přidělení městského bytu totiž v současné době čeká ve frontě více než 230 žadatelů. „Porušujeme tím naše vnitřní předpisy, ale chceme lidem ze Škodovy ulice vyjít vstříc. Nabízíme jim přístřeší na zimu a jsme připraveni investovat do oprav," zmínil Michal Zácha.

I z toho důvodu byla reakce obyvatel Škodovy ulice pro vedení radnice překvapivá.

Zatímco polovina nájemníků se s přidělenými jednotkami spokojila, pro někoho nejsou dost dobré. Byty, které jim město nabízí, jsou různě velké – od 42 metrů až po 101 metrů čtverečních. Jednopokojové, dvoupokojové i třípokojové.

Kojetínskou nebereme

Například Roman Ondič se prý ze Škodovy ulice nikam stěhovat nehodlá. Město mu totiž nenabídlo byt, jaký by si představoval.

„Nabízejí mi menší, než mám tady, a navíc v Kojetínské. Jak se ale máme do dva plus jedničky vměstnat, když nás je i s dětmi sedm?," ptal se rozhořčeně.

Romové navíc přiznali, že se jim do Kojetínské nechce.

„Od začátku to byla čtvrť pro neplatiče. Odsud se nikdo nikdy nedostal," vyjádřil svůj názor jeden z místních.

Naproti tomu Milada Horváthová, která má pět dětí, se na nové bydlení těší. Její novou adresou má být totiž Husova ulice, kde se v minulosti investovalo do oprav domu.

„Ten nový byt je velký devadesát šest metrů čtverečních, nejdříve se ale na něj půjdeme podívat. Řádně platíme nájem, tak proč bychom nemohli bydlet v lepším? Okna netěsní, záchody jsou na chodbě. Dcera je astmatička a manžel v invalidním důchodu. Další zimu si ve Škodovce nedokážu představit," postěžovala si žena, která by se prý chtěla přestěhovat co nejdříve.

Jak bude dál pokračovat kauza Škodovy ulice, zaleží hlavně na tom, jak rychle se dohodne město se zástupci firmy Opera Bohemia.

„Na příštím jednání zastupitelstva podáme návrh na odstoupení od smlouvy, předáme věc právníkům a očekávám, že to celé skončí u soudu," nastínil možný vývoj náměstek primátora Michal Zácha.

Ten se ale přesto nevzdává a chce se s firmou dohodnout na přijatelném řešení.

SOUVISEJÍCÍ: O Romy ze Škodovy ulice se postará město. Sálem pak zněl bouřlivý potlesk