„Chceme, aby ke čtyřem asistentům přibyli další čtyři s tím, že ti stávající zůstanou i nadále. Jsou to lidé, kteří nám pomáhají zmírňovat napětí mezi majoritou a minoritou. Romové odmítají intervenci majoritní společnosti a mnohem více dbají na svá vnitřní pravidla," vysvětlil manažer prevence kriminality a radní Jiří Kohout (SpP).

Podle něj se díky asistentům podařilo zklidnit situaci na hřišti v Jasínkově ulici, kde si rodiče stěžovali na chování romských dětí. V letních měsících, kdy v nedalekém Kojetíně řešili případ napadení plavčíka na místním koupališti, se zase zaměřili na bezpečnost návštěvníků přerovského bazénu.

„Chtěli bychom zvýšit počet asistentů už od ledna příštího roku – do konce března bude přitom jasné, zda se nám podaří získat finanční prostředky. Odbor prevence ministerstva vnitra ale aktivity v Přerově vítá a financování máme předběžně zajištěno na dva roky," podotkl Jiří Kohout.

Lidé je častují vulgárními výrazy

Odvrácenou stranou projektu jsou ale situace, do nichž se asistenti denně dostávají. Ne všichni lidé je totiž vítají s otevřenou náručí.

„Často slýcháme od majority vulgární nadávky, a že nás musejí platit ze svých daní. Jenže nám po zaplacení daní taky moc peněz z výplaty nezbude," shrnul svou zkušenost jeden z romských asistentů Pavel Mirga.

Jen se objeví, hloučky se rozprchnou

Podle jeho slov už asistenti nezasahují pouze v sociálně vyloučených lokalitách. Jejich teritorium se rozšířilo.

„Když teď člověk jde kolem sedmé hodiny večer Husovou ulicí, nemusí se bát. Jakmile nás hloučky náctiletých, které postávají na chodníku, uvidí, tak se automaticky rozprchnou," popsal.

Mnohem větší potíže jsou prý s bezdomovci, kteří se opíjejí u Tesca nebo u řeky Bečvy.

„Alkohol a drogy, to je problém všech – black and white," řekl.

Boj proti záškoláctví

Asistenti se ve zvýšené míře zaměřují také na záškoláctví dětí a monitorují situaci přímo u škol.

„Není přece normální, aby dítě přišlo do vyučování za minutu osm. Do těchto rodin chodíme a rodičům domlouváme. Myslím, že se v tomto směru přece jen něco zlepšilo," soudí Pavel Mirga, který chce v práci asistenta prevence kriminality pokračovat i v příštím roce.

„Čím více nás bude, tím to bude lepší," tvrdí.

Pomáhají i strážníkům

Že asistenti prevence někdy pomáhají i Městské policii v Přerově, potvrzuje mentor Martin Pospíšil.

„Nemají na starosti pouze sociálně vyloučené lokality, ale dělají i pochůzky v Dluhonské ulici nebo v Předmostí, kde byly nedávno problémy s drogami. Zašli za rodinami a razantně to ukončili, což si pochvaluje i pan Raška z místního výboru této části," uvedl.

Všichni stávající asistenti prevence kriminality mají podle něj zájem pokračovat i v příštím roce.

„Každý z nich si vezme na starost nového kolegu a zasvětí ho do této práce," uzavřel.