Město od něj totiž dává ruce pryč.

Asistentů prevence kriminality už v České republice funguje více než stovka – nejvíce je jich v Karviné nebo Ústí nad Labem.

Podle bývalého ministra vnitra Martina Peciny by si jich Přerov s ohledem na problémy, které tu panují, zasloužil nejméně osm.

Záměrem bylo, aby tito lidé spadali přímo pod ministerstvo vnitra, a vybíráni byli z řad romských obyvatel. Jedině tak můžou mít v lokalitách, které bojují s krádežemi, násilím či drogami, respekt.

V terénu by doprovázeli městské strážníky nebo hlídku policie.

Mezi projekty prevence kriminality, které nedávno schvalovali přerovští radní, se ale tento záměr nedostal. Důvodů je více.

Důležitější je služebna u nádraží

„Je to projekt sociálně – integrační a dubloval by činnost sociálních, ale i terénních pracovníků z neziskových organizací. Pokud něco nefunguje, nemělo by to řešit rozšíření Městské policie o sociální politiku. Považuji to za nekoncepční a nesystematické," myslí si šéf Městské policie v Přerově a manažer prevence kriminality Omar Teriaki.

Že by asistenti prevence kriminality Přerovu přinesli spásu a zklidnili situaci v okolí nádraží, o tom není příliš přesvědčen ani radní Jaroslav Čermák (ODS). Ten se touto problematikou už léta zabývá.

„Já takovým projektům nevěřím a z dlouhodobého hlediska v tom nevidím sebemenší efekt. Za důležitější považuji, aby byla obnovena služebna policie u nádraží. V okamžiku, kdy se tak stane, může se to klidně nadstavit romskými asistenty," soudí.

VÍCE: Přerovany štvou tlupy kolem nádraží. Oddělení policie se tam ale nevrátí

Komunisté: Jinde to funguje

Zřízení asistentů prevence kriminality naopak podporují komunisté.

„Patříme k městům v republice, které mají problémy se sociálně vyloučenými lokalitami. Přesto rada projekt absolutně zamítla s tím, že pro Přerov nemá smysl," řekl zastupitel a poslanec Josef Nekl (KSČM).

Podle něj některé neziskové organizace i přesto, že se do nich „nalévají" velké peníze, své úkoly neplní.

„V jiných městech v republice tento projekt funguje a pro Přerov by znamenal jen minimální náklady. Peníze ve státním rozpočtu jsou na něj vyčleněny a navíc se na něj můžou nabalit i další programy," zdůraznil.

Radní podpořili nové kamery

Podle mluvčího magistrátu Bohuslava Přidala rada podpořila pouze tři projekty prevence kriminality.

„Zastupitelům předložíme návrhy na dva nové kamerové body, které by monitorovaly lokalitu u nádraží a v Předmostí. Dalším projektem je bezpečnostní mapa města, v níž budou označena místa s vyšším počtem přestupků," zmínil.

Tím třetím je pak možnost pasivního náhledu republikové policie do kamerového systému městských strážníků.