Změnilo se něco ve vaší komunitě po napadení plavčíka, ke kterému došlo minulý týden na koupališti? Jak tento útok vnímají Romové?
Reagují na to tak, že se to musí řešit. Chtějí to mít vyřešené. I když přesně nevíme, kdo byl aktérem, lidi na internetu píšou nepravdy. Myslím, že by to měla vyšetřit policie a říct: ano, byl to ten a ten, a ať je za to potrestaný. Na to jsou přece zákony.

Jaký je váš názor na to, co se stalo?
Nesouhlasím s tím. Je to špatně. Záleží ale na tom, jak to všechno bylo, a proč se to stalo. Chybu mohl udělat i plavčík.

To by měla objasnit policie…
Přesně tak, neměli by to řešit místní lidé. To je velice špatně.

Koupaliště v Kojetíně teď po zmlácení plavčíka hlídá policista

Byl jste se někdy osobně podívat na koupaliště v Kojetíně?
Přiznám se, že tam nechodím, protože neumím plavat.

Podle lidí v Kojetíně to mezi majoritou a minoritou už delší dobu skřípe. Před lety dokonce lidé sepsali petici proti Romům v souvislosti s děním v ulici Padlých hrdinů. Vnímáte i vy tuto nevraživost?
Pohoršení mezi Romy je, protože asi před třemi dny se tady na náměstí jeden pán vysvlékl do naha a ukázal přirození. Místním Romům sprostě nadával a provokoval, tak ho nahlásili na policii. Ten muž pak přivolal dalších šestnáct lidí a chtěli se rvát.

Máte obavy z toho, že by mohlo dojít k vážnějšímu konfliktu?
Může se stát, že se naštvou obě strany, a něco se stane. Bylo by podle mě rozumné, kdyby tady v Kojetíně působilo několik romských asistentů a začali to řešit. Zatím o to ale nikdo zájem nemá. Kdyby to bylo možné, tak bych do toho určitě šel a vzal bych si k ruce spolehlivé lidi. Asistenti budou mít mezi Romy vždycky větší respekt, než třeba městská policie. Kdybych to dělal já, je to zase o něčem jiném. Půjdu za rodiči, řeknu jim pár slov, a bude to mít větší váhu. Byl jsem teď třeba za jednou rodinou, která popíjela venku na veřejném prostranství. Řekl jsem jim, ať to nedělají a schovají to, protože si lidi stěžovali. Tak to zabalili, zkrátka poslechli…

Inicioval jste schůzku se zástupci vedení města, která by měla vést ke zklidnění situace. Co si od ní slibujete?
Máme jednání s panem místostarostou, na které přijdou i naši lidi. Není třeba etické, když teď po tom incidentu jdou naši na koupaliště, a je tam vstup zakázán. Nechápu tu situaci. Nechci, aby nás všechny házeli do jednoho pytle.

Jaké panují vztahy mezi vámi starousedlíky a novými obyvateli Kojetína, kteří se do města přistěhovali?
Já vám něco řeknu. Za to, že se přistěhovali sem do centra, můžou pronajímatelé domů. Nikdo jiný. Pronajímateli je jedno, kdo v těch domech bydlí. Je nezajímá, co je to člověka. Žádná prověrka. Chybu dělají pronajímatelé, a proto je tady tolik Romů. Jsou i z jiných měst a vůbec je neznám. Nevím, kdo to je.

Kolik vlastně žije v Kojetíně romských rodin?
Odhadem padesát nebo šedesát. V nedalekých Měrovicích je jich taky hodně.

Ve městě se o víkendu konají tradiční hody a podle zástupců radnice se na ně chystají i Romové. Máte stejné obavy z případných konfliktů jako vedení radnice?
Může se to stát. Na Facebooku třeba někdo napsal: Budeme je hnát baseballovými pálkami a podobně. Druhý aktér zase, že by nás měli odsud vyhodit. No a naši lidi, kteří si to nezaslouží, jsou tím pohoršeni. Je přece zbytečné takové burcování. Od našich jsem neviděl, že by někdo něco takového řekl. Je možné, že jich tady přijde třeba dvě stě, a může být problém.

Romšti výrostci mlátí naše děcka, říká otevřeně místostarosta Kojetína