Obávají se toho, že s odchodem ministryně padnou započaté sociální projekty a v budoucnu se jich nikdo nezastane. Stehlíková do Přerova v minulosti několikrát zavítala a na své poslední návštěvě slibovala, že se zajde osobně podívat i do ghetta ve Škodově ulici a popovídá si s místními obyvateli.

Své sliby už však nesplní. „Odchod Stehlíkové nám vadí, protože jsme u ní měli aspoň nějaké zastání. Pochybujeme, že se o nás nový ministr bude zajímat. Vždyť je to muzikant,“ vyjádřil svůj názor jeden z obyvatel Škodovy ulice.

Podle dalšího z místních Petra Horvátha přitom atmosféra mezi Romy v České republice houstne. Důvodem jsou provokace a opakované útoky ze strany extremistů. Přerovští Romové tvrdí, že pokud se jich nikdo nezastane, vezmou spravedlnost do vlastních rukou. „Jestli budou dál pokračovat pochody radikálů z Dělnické strany na sídlišti Janov v Litvínově, přidáme se k místním Romům. Nechceme vyvolávat žádné konflikty, ale asi je podpoříme formou protestu nebo stávky,“ řekl dále Horváth.

Podle jeho názoru ale ani aktivity ministryně pro lidská práva v minulosti nepokojům nezabránily. „Všichni jenom slibují, ale stejně pro nás nic neudělají. Ministryni jsem osobně několikrát psal a ani mi neodpověděla,“ dodal Horváth.

Podle lidí z vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách odchod ministryně Džamily Stehlíkové nic neznamená. „Byl jsem sice odvolán z funkce, ale můj nástupce se bude určitě problémy Romů zabývat,“ ujistil odvolaný ředitel agentury Marek Podlaha.

Ten opouští funkci společně s ministryní Džamilou Stehlíkovou příští týden. „Nový ministr, nové myšlenky. Myslím ale, že projekty agentury schválené na tři roky se ani s příchodem nového ministra nezmění,“ tvrdí vedoucí oddělení řízení a koordinace agentury pro sociální začleňování Jozef Murin.

Strach z nesplněných slibů nemají ani zástupci přerovského magistrátu, kteří museli do konce loňského roku podat na ministerstvo pro místní rozvoj žádost o dotaci na romské projekty. Jejich cílem je, aby v Přerově postupně vymizely chudinské čtvrti.

V příštích letech má město proinvestovat zhruba 173 milionů korun, přičemž dotace státu činí 97 milionů a magistrát ze svého rozpočtu vyčlení 76 milionů. Projekty jsou zaměřeny na opravu zchátralých bytových domů a regeneraci veřejného prostranství v problémových chudinských čtvrtích Přerova - v Kojetínské, Tovačovské a Husově ulici nebo na Jižní čtvrti. Součástí jsou ale i projekty na sociální integraci Romů.

„Žádost na ministerstvo jsme odevzdali v termínu, tedy do konce loňského roku. Říkáme ale otevřeně, že pokud by nám ministerstvo pro místní rozvoj nepřidělilo dotaci v očekávané výši, záměr bychom nemohli zrealizovat,“ uzavřel mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.