Romské sdružení chce pomáhat mladým

Svůj nový projekt, který má pomoci mladým lidem ze sociálně slabších vrstev, zde představilo občanské sdružení Naše srdce.

V hospodě U Kmotrů se vařil „romskomoravský guláš" a temperamentní taneční vystoupení předvedl známý soubor Cikne Čhave. Venku na hřišti se zase lidé mohli zaposlouchat do skvělé muziky přerovské kapely Imperio. Do Škodovy ulice si našli cestu hlavně mladí lidé s dětmi.

Romové pozvali na tuto akci hosty, kteří se pravidelně setkávají v rámci projektu Tour de dvůr. Vznikl spontánně jako reakce na pochod radikálů Přerovem v dubnu 2009 a jsou v něm zastoupeni lidé z vedení města a kraje, pracovníci neziskových organizací i představitelé republikové a městské policie.

Promluvit si s místními o jejich problémech a novém projektu, který by mohl prolomit bariéry mezi Romy a majoritou, proto přišli primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD), styčná důstojnice pro národnostní menšiny z krajského policejního ředitelství Michaela Sedláčková, ale i předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

Občanské sdružení Naše srdce představil jeho předseda Martin Mirga. „Spolupracujeme se Sdružením mladých podnikatelů v Olomouckém kraji a neziskovými organizacemi na tom, abychom vytvořili nové centrum pro mládež v Přerově. Chceme se věnovat hlavně mladým od čtrnácti let ze sociálně slabých rodin," přiblížil projekt.

Romové teď podle něj jednají s městem o pronájmu prostor, ve kterých by se mohli mladí lidé scházet. „Už se nám jich přihlásily asi čtyři desítky, a to ze všech částí města, nejen z ulic v okolí nádraží, ale i třeba z Předmostí. Budeme je tlačit hlavně do hudby, ale chceme, aby se věnovali i sportu, posilování nebo bojovému umění," dodal.

Podle styčné důstojnice pro národnostní menšiny z krajského policejního ředitelství Michaely Sedláčkové má projekt i preventivní význam. „Každé občanské sdružení, které pomůže tomu, aby se romské děti zabavily a měly smysluplné využití volného času, je krok tím správným směrem. Musí se jen přijít na to, které aktivity děti zaujmou," poznamenala.

Poradit „jak na to" přijel do Přerova i Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě. „Důležité je, aby tuto iniciativu zastupoval někdo solidní. V posledních dvaceti letech se vždy objevil někdo s velkými sliby, které ale většinou ztroskotaly. Doufám, že tato parta vydrží a zachová si důvěryhodnost a elán, který městu prospěje," zmínil.

Spolupracovat s nově vzniklým občanským sdružením hodlá i město. „Romové nás oslovili s tím, že by s námi chtěli navázat dialog, protože cítí, že komunikace není ideální. Nikdy jsme se jí nebránili, ale z jejich strany se to vždy trochu utlumilo, nebo šlo do ztracena. Tito ale tvrdí, že jsou nová mladá generace, která se bude snažit hledat možnosti spolupráce," uzavřel primátor města Jiří Lajtoch. (ČSSD).