S každodenním kontaktem s Romy se setkávají majitelé obchodů na náměstí.

„V jednom kuse je na náměstí hluk. Do obchodu přijdou děcka, začnou se hrabat ve zboží – musela jsem je to odnaučit, postavit do latě. Za roky, co jsem tady, mě tak donutili jednat, nejde se s nimi v klidu domluvit," řekla Eva Němcová, která obchod na náměstí provozuje řadu let. Sedání na parapetu je skoro na denním pořádku.

Hlasovali jste: Co vás nejvíce trápí v Kojetíně?

„Jestli přijdou ve slušným, tak to není vůbec problém. Jsem tady léta, mnohé z nich znám, jsou slušní a máme dobré vztahy. S těmi, kteří se sem přistěhovali za poslední dva roky, se ale nedá po dobrým vyjít," přiblížila.

Stěhování Romů do bytů na náměstí registruje i starosta města Jiří Šírek. „Situace se nelíbí většině občanů a nelíbí se ani mě. V domech, které vlastní město, nikdo z těchto obyvatel nebydlí," vysvětlil. Kvůli změnám v systému sociálních podpor se pronajímaní bytů stalo výhodným byznysem.

„Nemůžeme s tím nic dělat. Koho si do svých soukromých bytu nastěhují majitelé já bohužel neovlivním. Je to na jejich zodpovědnosti a rozumu," dodal.

A kdo jsou majitelé domů? Místní občané, ale také lidé žijící stovky kilometrů daleko. Stačí nahlédnout do katastru nemovitostí. Pokud nenastane změna zákonu, jejich byznys bude, nejen v Kojetíně, dále kvést.

Starosta: Jiří Šírek (Kojetín 2010 – sdružení nezávislých kandidátů)
Vládne: koalice Kojetín 2010 + ČSSD
4 události posledních čtyř letDobudování infrastruktury ve městě – kanalizace, výměna tepelných rozvodů na dvou sídlištích
Na podzim se začalo s dlouho plánovanou rekonstrukcí náměstí
Vznikl projekt multifunkční sportovní haly
Vydání vyhlášky, která likviduje ve městě hazard, zákaz konzumace alkoholu na některých lokalitách, zákaz podomního prodeje