S rozpaky odcházela z pondělního jednání zastupitelstva v Přerově asi desítka Romů ze Škodovy ulice, kteří nedávno zaslali petici radním.

Stěžují si v ní na nezájem společnosti Opera Bohemia, která nájemníkům ani pět let od uzavření kupní smlouvy o prodeji ghetta s městem nezajistila náhradní bydlení.

Zastupitelé jim ale na jednání nedali prostor hned a projednávání jejich požadavků se přesunulo až do pozdních odpoledních hodin.

Asi desítka obyvatel Škodovy ulice, kteří přišli na jednání i s dětmi, chtěla slyšet jasnou odpověď na otázku, co s nimi dál bude.

Netajili se tím, že jejich hlavním požadavkem je, aby město odstoupilo od smlouvy s firmou, která neplní sliby.

„Firma nás neřeší, ještě jednu zimu a zmrzneme tu. Chceme, aby se smlouva s nimi už dál neprodlužovala," shrnul požadavky obyvatel Škodovy ulice jeden z nájemníků.

„Majitel s námi vůbec nejedná. Ať to dají do pořádku a seženou nám byty. A pokud nám město nepomůže, tak ať to nahlas řekne," dodal další z přítomných obyvatel ulice Jaroslav Konček.

Romské ghetto je už zčásti zbourané a nájemníci, kteří v domech zůstali, žijí v neúnosných hygienických podmínkách. Nájem ale platí stejný jako lidé v paneláku.

„Naše děti žijí ve špíně a uprostřed ruin. Kanály smrdí, protože se nečistí, chodby jsou špinavé a v bytech je plíseň. Za co platíme, komu a proč? ," ptala se rozhořčeně Anna Pačajová ze Škodovy ulice.

Místní obyvatelé už po letech marného čekání na náhradní bydlení nemají pro zástupce společnosti Opera Bohemia vlídné slovo.

„Když si s nimi dáme schůzku, ani za námi nepřijdou a dají si sraz třeba u Tesca. Přitom jim normálně platíme složenky. Chceme zpátky pod byťák, to je naše jediná možnost," zoufá si Anna Pačajová.

Zchátralé ghetto ve Škodově ulici odkoupila společnost Opera Bohemia od města v roce 2007. Firma slibovala, že lokalitu zvelebí a vyrostou zde moderní multifunkční domy.

Přestože měla stavba podle kupní smlouvy, uzavřené s městem, začít už v letošním roce, vypadá to, že firma své plány v nejbližší době neuskuteční.

V ulici byly k dnešnímu dni zbourány tři domy a demolice čtvrtého, který ohrožuje kolemjdoucí, se vleče.

Romové se na jednání nedočkali vysvětlení hned. Přestože opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP) podal návrh, aby byl tento bod zařazen s ohledem na přítomné na program jednání ihned, konšelé projednávání petice přesunuli až na pozdější čas.

Zájemci se dali spočítat na jedné ruce

Obyvatele Škodovy ulice ale nezájem otrávil a odešli ze sálu. O něco později se část z nich vrátila zpět, aby se zapojili do diskuse.

„Město nemá nástroj, jak vlastníka objektů ve Škodově ulici přimět k tomu, aby nestrkal hlavu do písku. Jak se ukazuje, výsledkem původního materiálu s názvem privatizace bytového fondu, který byl předkládán v letech 2005 a 2006, je spíše devastace bytového fondu," zhodnotil situaci zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

Prodej ghetta obhajovala zastupitelka Elena Grambličková (ODS), která byla v té době ve vedení radnice. Té se prý dotkla kritika částky 1,5 milionu korun, za niž město domy firmě prodalo.

„Toto je špatné, ale mohlo to být ještě horší. V lokalitě v té době žila řada nepřizpůsobivých občanů a město řešilo problém rostoucí kriminality. Každé území má takovou hodnotu, jakou je za něj kdo ochoten zaplatit," řekla.

Zájemci o koupi zchátralých objektů by se totiž dali spočítat na prstech jedné ruky.

Z firmy nepřišel nikdo. Opět

Na jednání zastupitelstva se měli původně dostavit i zástupci společnosti Opera Bohemia, ale stejně jako minule si cestu do sálu nenašli.

„Oficiálně jsme pozvali jak bývalého jednatele firmy Bohumila Chodila, tak i jeho nástupce. Ještě v pátek jsme měli informaci o tom, že určitě přijde, podle sdělení zástupců společnosti se ale nový jednatel nemohl zúčastnit, protože je v nemocnici," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Firma podle něj přislíbila, že dotáhne do konce demolici polorozbořeného domu, který nejvíce ohrožuje kolemjdoucí, a vyčistí staveniště.

„Co bude dál, to teď řeší právníci," nastínil Michal Zácha.

Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) obyvatelům Škodovy ulice slíbil, že se jejich peticí bude vedení města zabývat na nejbližším zasedání rady.

SOUVISEJÍCÍ:

Zbylým Romům ve Škodovce dochází trpělivost, sepsali petici

Quo vadis, Škodova ulice? Aneb boj s větrnými mlýny pokračuje