Bogolovi ze Škodovy ulice jsou jednou ze čtyř přerovských rodin, které už přestaly bavit stupňující se rasistické útoky a čekání na nový byt.

„Jedeme za příbuznými do Anglie. Chtěla bych být modelka,“ plánuje si novou budoucnost čtrnáctiletá Renata Bogolová. Té je sice líto, že přijde o spolužáky, ale na novou zkušenost se těší.

„S kamarády se bavíme přes ICQ, takže zůstaneme dál v kontaktu,“ dodala. „Jedeme pryč, ale nechci o tom mluvit,“ odmítla líčit detaily matka pěti dětí Iveta Bogolová. Ta do ciziny cestuje spolu s manželem a dětmi.

Ve Škodově ulici v Přerově žila rodina několik let v domě, který je v havarijním stavu. Zchátralé ghetto koupila od města Přerov za 1,5 milionu korun společnost Opera Bohemia.

Ta měla v plánu areál přebudovat na moderní komplex. Ve čtvrti se ale stále nic neděje a o nájemníky se nikdo nestará. Jedna zeď domu, ve kterém žili Bogolovi, se dokonce loni zřítila.

„Tak teď už investor nemusí hledat náhradní byt, ne?,“ komentoval odchod rodiny do ciziny jeden z Romů ve Škodově ulici.

Další k tomu dodal: „Město nám nepomůže, a tak se musíme sbalit a sehnat si bydlení jinde. Ve Škodově ulici pro nás není budoucnost. Nebudeme čekat, až sem přijdou ty holé hlavy a podpálí to,“ řekl.

Kromě obyvatel Škodovy ulice se do Anglie stěhuje také jedna rodina z Husovy a dvě z Kojetínské ulice.

„Těch důvodů, proč odcházejí, je několik. Hlavním je ale obava ze stupňujících se projevů rasismu. Pochody radikálů vyvolaly v místních lidech strach a pro mnohé z nich jsou stále živým tématem,“ komentoval odchod rodin Milan Klempár, který je vedoucím nízkoprahového zařízení Metro v Přerově.

„Dalším důvodem je, že poptávka po Romech na trhu práce je nulová. Některým, co se stěhují, totiž sociálka zastavila vyplácení dávek. Potřebují si najít práci, aby měli z čeho žít. Tady nemají šanci,“ řekl Klempár.

Podle něj ale místní neodcházejí do nejistoty. „Většina z nich má v Anglii příbuzné a zázemí. Někde už i předem zajištěnou práci,“ vysvětlil.

Zástupce přerovské organizace Kappa help, kteří letos v dubnu pomáhali zmírňovat napětí mezi obyvateli ghett během pochodu radikálů, odchod Romů nijak nepřekvapuje.

„Nedivím se jim. Rasově motivovaných útoků sice v Přerově není více jak loni, atmosféra strachu mezi zdejšími lidmi ale vládne kontinuálně,“ řekl Michal Majer z organizace Kappa help.

Ten si myslí, že odchod přerovských Romů není masovým fenoménem. „Zapadá spíše do celkové nálady zdejších lidí,“ uzavřel.