Jeden z asistentů už to vzdal

Čtyřčlenný tým asistentů, kteří začali působit v ulicích Přerova počátkem května, se nedávno zúžil. Na vlastní žádost odešel jeden z nich – Jan Balog. Jako trenér boxu, který se této činnosti věnuje na profesionální úrovni, prý nedokázal skloubit práci s mládeží s časově náročnými pochůzkami v sociálně vyloučených lokalitách. Město teď za něj hledá náhradu.

A jaká je bilance působení asistentů po třech měsících? „Hodně jsme zhubli, jen já sám mám skoro o deset kilo méně. Denně nachodím tak deset kilometrů," řekl jeden z nich Pavel Mirga. Ten je podle svých slov rád, že se asistentům ještě před prázdninami podařilo zmapovat rodiny, které kryjí záškoláctví svých dětí.

„Pokračovat v potírání tohoto problému budeme i v novém školním roce. Nejde nám o to někoho perzekvovat, ale donutit rodiče k tomu, aby děti do školy posílali. Bez vzdělání totiž nemají šanci najít si v budoucnu práci," dodal.

Právě záškoláctví je podle strážníka Městské policie v Přerově Martina Pospíšila, který působí jako mentor a dohlíží na práci asistentů, vážným problémem. „Spolupracujeme jak se školou B. Němcové, tak i na Malé Dlážce. Asistenti stávají ráno u přechodů před školami, a protože osobně znají tak devadesát procent romských dětí, vidí, kdo do školy nepřišel. Přímo v rodinách pak zjišťují, proč," popsal.

Nakopněme drogy!

Že se věci mění k lepšímu, potvrzuje i fakt, že se Romové sami zapojili do úpravy veřejných prostranství před svými domy. Například ve dvoře Kojetínské ulice přibyly lavičky a je i nově vydlážděný.

Lavičky se objevily také před vchody do domů ve dvorním traktu Husovy ulice. Tam se navíc v sobotu chystá velký úklid, do kterého se mají zapojit místní obyvatelé. S nápadem uklidit prostranství, znečištěné odpadky a PET lahvemi, tak, aby měla tato akce zároveň výchovný efekt a zapojily se do ní děti, přišel jeden z asistentů prevence Peter Lacko.

Sobotní úklid má pracovní název „Nakopněme drogy!".

„Domluvili jsme se s organizací Kappa Help, která pro děti uspořádala doprovodný program v podobě her a soutěží. Těšit se mohou i na opékání špekáčků," přiblížil Martin Pospíšil. Technické služby města Přerova dodaly na úklid nářadí, gumové rukavice, kontejnery a pytle.

„Máme přislíbenou účast deseti až patnácti chlapů, kteří budou pomáhat. Úklid čeká nejen dvorní trakt, ale i okolí kolejí, kde je velký nepořádek, " poznamenal s tím, že s prací by měli být hotovi kolem čtvrté hodiny odpoledne.

Prodejci si stěžují na nájezdy zlodějů

Jedním z úkolů asistentů prevence kriminality je řešit konflikty mezi minoritou a majoritou. Podobných „požárů" hasili v minulých měsících hned několik – snažili se zklidnit situaci na dětských hřištích v Jasínkově a Vaňkově ulici, kde si rodiče stěžovali na agresivitu romských dětí. Podepsali kvůli tomu dokonce petici a oficiálně ji předali na město.

Asistenti během léta zasahují tam, kde je potřeba – jedna stížnost přišla kvůli chování na hřišti v Palackého ulici, další dorazily ze Žerotínova náměstí a potíže s asociály jsou i v okolí Infocentra v Předmostí.

„Ve spoustě oblastí zapracovali perfektně, podařilo se jim utlumit problémy na hřišti u Prioru nebo ve Vaňkově ulici, na které upozornili místní občané. Po zásahu asistentů tyto konflikty ustaly," pochvaluje si manažer prevence kriminality a radní Jiří Kohout (SpP).

S okrádáním obchodníků u nádraží se ale zatím bojovat nedaří. Někteří prodejci sice tvrdí, že se po zrušení sociální ubytovny v Tovární ulici situace zklidnila, přesto ke krádežím nadále dochází.

Nepříjemný zážitek má za sebou například vedoucí prodejny s oděvy XXL přímo naproti nádraží. Koncem minulého týdne do obchodu vtrhli čtyři Romové a chtěli ukrást oblečení. „Dva asi stokiloví chlapi hlídali dveře, na židli se posadila silná, na blond odbarvená žena. Po obchodě běhala drobná brunetka, která strhávala věci z ramínek a cpala je pod šaty. I když jsem hned vytočila linku 158, nikdo z policie nepřijel," postěžovala si vedoucí provozovny Olga Barešová.

„Zabránit krádeži se podařilo jen díky tomu, že mi pomohl jeden pán, který šel kolem. Romové ale nebyli místní, ty já poznám. Přijeli autem a hned zase odjeli," vylíčila.

Podle ní jsou podobné „nájezdy" běžné především v období letních prázdnin, a pak před Vánocemi. Obchodníci jsou ale vůči podobným atakům naprosto bezradní.