Přerovská pobočka organizace Člověk v tísni působí ve městě teprve krátkou dobu. Do problémů zdejších Romů už ale její pracovníci pronikli a chápou je.
Pracovníci neziskové organizace, která letos v lednu otevřela pobočku v Kojetínské ulici v Přerově, si uvědomují zákonitosti života v sociálně vyloučených lokalitách. Mají totiž zkušenosti z jiných měst – třeba z nedalekého Prostějova.
„Žít v takové lokalitě je pro její obyvatele náročnější než bydlet kdekoliv jinde. Je to jako stigma – když třeba hledáte práci a řeknete, že máte bydliště ve Škodově ulici, narazíte na problém,“ říká ředitel olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni Richard Kořínek.
Ghetto – podhoubí pro vznik kriminality
Izolace romských čtvrtí navíc vytváří ideální podhoubí pro vznik kriminality. „Zdejší lidé mají mnohem větší šanci, že budou zadlužení, závislí na sociálních dávkách, nebo se stanou obětí legálních či nelegálních lichvářů,“ míní Kořínek.
Podle jeho slov jen málokdo tuší, že se Romové v mnoha případech sami stávají obětí podvodů nebo lichvy. Pracovníci organizace Člověk v tísni působí jak ve Škodově, tak v Kojetínské ulici, kde se soustředí početná komunita přerovských Romů.
Pomáhají Romům řešit i běžné starosti
„Pomáháme jim třeba s vyplňováním formulářů, společně domlouváme splátkové kalendáře, zajišťujeme doprovod na jednání s úřady. Řešíme ale i obyčejné problémy jako třeba závady v bytě a na koho se obrátit v případě nutnosti,“ přiblížila terénní sociální pracovnice organizace Člověk v tísni Marcela Nosálová.
Podle jejích slov se na nově vzniklou pobočku v Kojetínské ulici obracejí i zájemci z jiných částí Přerova – Denisovy, Husovy ulice nebo z Jižní čtvrti.
„Snažíme se pomoci každému a v případě, že naši pomoc odmítají, respektujeme to. Pokud klient nedodrží, na čem jsme se dohodli, vysvětlíme mu, jaké možné negativní důsledky z toho plynou,“ podotýká Nosálová.
Pracovníci Člověka v tísni se shodují na tom, že přerovské Romy v současnosti nejvíce trápí nejistota a obavy z budoucnosti. Ty totiž odstartoval prodej romského ghetta ve Škodově ulici novému majiteli – společnosti Opera Bohemia.
Firma chce oprýskané domy srovnat se zemí a na jejich místě postavit objekty s multifunkčním využitím. „Místní obyvatelé se obávají o svou další existenci. Nejistota a nervozita je přitom patrná i u těch, kteří si řádně hradí nájemné,“ dodala terénní sociální pracovnice.
Chtějí se zařadit do majoritní společnosti
„Od některých našich klientů víme, že si nepřejí náhradní bydlení v další sociálně vyloučené lokalitě. Mnozí si výslovně přejí, aby se z lokality přestěhovali a mohli se zařadit do majoritní společnosti.
Uvědomují si totiž rizika, která obnáší společné bydlení na jednom místě,“ uzavřela pracovnice neziskové organizace Marcela Nosálová.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA