VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Romové radikály v Přerově vypískali

Přerov /FOTO/ – Na dvě stovky radikálů z krajně pravicově Dělnické strany sociální spravedlnosti prošly v sobotu odpoledne ulicemi kolem přerovského nádraží. Policistům se podařilo zabránit jejich střetu s místními Romy, kteří vyšli během pochodu do ulic a na extremisty křičeli a hvízdali.

25.6.2011
SDÍLEJ:

Pochod příznivců DSSS Přerovem. 25. června 2011 Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Při kontrole účastníků mítinku na náměstí Svobody zadrželi policisté střelnou zbraň a na služebně se ocitli tři mladíci, kteří v opilosti vyvolali konflikt v Husově ulici.

V Přerově se naštěstí nezopakoval stejný scénář jako před dvěma lety, kdy se ulice kolem nádraží proměnily v bitevní pole.

Na mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti totiž dorazily jen asi dvě stovky jejích příznivců a z krajně levicové Antify se jich sešly pouhé dvě desítky.

„Do akce jsme nasadili zhruba stejný počet policistů jako před dvěma lety, a to nejen z Olomouckého, ale i Zlínského, Jihomoravského, Moravskoslezského, Pardubického a Královehradeckého kraje,“ uvedl velitel opatření Ivo Vykopal z krajského policejního ředitelství.

Na místě zasahovalo sedm set policistů, včetně zabezpečovacích, podpůrně-logistických a spojovacích týmů.

Na filtračních bodech vstupů na náměstí Svobody zajistili policisté jednu střelnou zbraň, drženou legálně na zbrojní průkaz, dva teleskopické obušky, tři nože a boxer.

„Kromě těžkooděnců z pořádkových jednotek, jízdní policie ze Zlína, byli v pohotovosti i psovovodi se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání výbušnin a celou trasu pochodu monitorovala i pyrotechnická služba. Situaci sledovaly z výšky dva vrtulníky, vybavené kamerovým systémem,“ doplnil velitel opatření.

Za Romy přijel i arcibiskup

Ulice v blízkosti přerovského vlakového nádraží se rozdělily na dvě zóny – zatímco na náměstí Svobody řečnil lídr krajně pravicové DSSS Tomáš Vandas, ve dvorním traktu Husovy ulice se konal mítink Romů, na němž se postupně střídaly různé hudební skupiny.

Obyvatele ghett přišli podpořit nejen politici, ale i olomoucký arcibiskup Jan Graubner nebo páter František Lízna.

Vandas ale poklidné shromáždění, které mělo zmírnit napětí mezi Romy, nazval „cikánským candrbálem“.

Jeho mítink začal kvůli problémům s technikou o něco později, než avízoval. Se svým vozem vjel předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti přímo na náměstí Svobody a názory na politickou situaci ve státě lidem tlumočil z betonové zídky.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner mezi Romy v Husově ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Hlídali si každé slovo

V proslovu zazněl mimo jiné i recept jeho strany na řešení neúnosné situace ve státě.

„Vykážeme zdegenerované šlechtice, kteří této zemi vládnou,“ sdělil mimo jiné a postěžoval si, že jeho stranu policie šikanuje. „Jsme profízlovaná země s estébáckými médii,“ hřměl.

Zástupci magistrátu v jeho projevu neshledali prvky rasismu nebo extremismu.

„Je vidět, že si hlídají každé slovo, zatím nebyl důvod mítink přerušit,“ uvedl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Pochod příznivců DSSS Přerovem. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Shromáždění Romů u trasy pochodu. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Radikálové křičeli, Romové opékali

Stoupenci krajní pravice se vydali po proslovech lídrů DSSS na pochod. Prošli Čechovou ulicí, zamířili do Havlíčkovy a pak do Komenského. Vybaveni vlajkami vykřikovali hesla jako „Češi pojďte s námi nebo Multikulti nechceme“, a poté zamířili do Škodovy ulice.

Obyvatelé zdejšího romského ghetta ale akci radikálů ignorovali a na dvorku si opékali makrely a maso.

V Husově ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Od extrémistů je dělily velkoobjemové kontejnery, které byly naskládané po třech na sobě. Když radikálové dorazili do Husovy ulice, řešili policisté první konflikt.

Desítky Romů, mezi nimi i matky s malými dětmi, totiž vyšly ze dvora ven na ulici a začaly na extremisty křičet a hvízdat na prsty. Spolu s nimi byli na jedné straně barikády i stoupenci levicového hnutí Antifa.

„Přijeli jsme vyjádřit svůj názor na neonacismus, proto jsme tady,“ zmínil jeden z nich.

Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Opilí mladíci vyvovali menší konflikt

Policistům z antikonfliktního týmu a těžkooděncům se ale podařilo zabránit střetům radikálů s Romy a obě skupiny od sebe oddělili.

K menším incidentům došlo až po skončení kulturního programu v Husově ulici.

„Zadrželi jsme tři mladíky, kteří se dopustili narušení veřejného pořádku. Případ ale neměl rasový podtext,“ uvedla styčná důstojnice pro národnostní menšiny z krajského policejního ředitelství Michaela Sedláčková.

Mladíci zřejmě jednali pod vlivem alkoholu a byli eskortováni do protialkoholní záchytné stanice. Podle Sedláčkové se podařilo pochod zvládnout.

Falešný novinář měl u sebe boxer

Na filtračních bodech vstupů na náměstí Svobody ale hlídky zajistily jednu střelnou zbraň, drženou legálně na zbrojní průkaz, dva teleskopické obušky a tři nože. Ve Škodově a Komenského ulici se pak jeden muž vydával z novináře a měl u sebe boxer.

Okolí nádraží se vylidnilo ve večerních hodinách, v Husově ulici ale až do pozdních hodin postávali místní Romové.

„Bezpečnostní opatření potrvají až do rána, stále máme pohotovost,“ řekla Sedláčková.

V součinnosti s policií se na akci podílelo i 27 městských strážníků.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

25.6.2011
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Česko zpívá koledy na náměstí TGM v Přerově, 13. prosince 2017
42

Společné koledování v Přerově táhlo, zpívalo plné náměstí

Náměstí v Lipníku ožije vánočním jarmarkem

Stánky se zbožím, punč, bohatý kulturní program. Nejen to čeká na ty, kteří v pátek 15. prosince dorazí na náměstí T. G. Masaryka v Lipníku nad Bečvou.

Horáček v Hranicích: Z pospolitosti nesmíme nikoho vylučovat

Adventní setkání kandidáta na prezidenta Michala Horáčka v Hranicích na Moravě se neslo v duchu blížících se Vánoc a zároveň politiky. Vystoupení místních umělců střídaly odpovědi Michala Horáčka na otázky hostů. Horáček zejména apeloval na to, že ve společnosti musíme vést plodný spor, protože naše názory jsou různé. Zároveň však nesmíme z pospolitosti nikoho vylučovat.

Dětské „smečky“ útočí v ulicích Přerova

Nezvladatelná dětská „smečka,“ která útočí v přesile, se stává postrachem přerovských školáků. Šestičlenná skupina agresivních dětí napadla minulý týden dva hochy ve věku třináct a čtrnáct let, a jak se ukazuje, není tento případ zdaleka ojedinělý.

Taxikářka v Přerově řídila opilá, nadýchala už ráno

Na přivolání svědka, kterému se zdálo, že řidička taxíku usedla za volant opilá, dorazila v úterý kolem deváté hodiny ráno do Kramářovy ulice hlídka přerovských strážníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT