Romské komunitní centrum Oblastní charity se podobně jako pobočka Armády spásy věnují malým dětem a školákům, nezisková organizace Kappa help pomáhá mládeži a dospělým.

Nově působí v Přerově obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, která se specializuje na sociální a právní poradenství. Jako první začala v Přerově pracovat s početnou romskou komunitou Armáda spásy, která se zaměřila na pomoc dětem.

„Program zajišťujeme v klubovně ve Škodově ulici a na Jižní čtvrti,“ řekl vedoucí přerovské pobočky Armády spásy Petr Janoušek. Pracovníci Armády spásy s dětmi píší domácí úkoly a tráví s nimi volný čas.

„V klubovně ve Škodově ulici mají tělocvičnu, kde se mohou vydovádět, zahrát si stolní tenis a další hry,“ dodal Janoušek. Pozadu nezůstává ani romské komunitní centrum při Oblastní charitě v Přerově.

„Kromě centra Lačo Jilo provozujeme od loňska zařízení Žížalka, ve kterém se zaměřujeme na práci s romskými dětmi v předškolním věku. Tato činnost supluje mateřskou školku, děti se zde učí základním dovednostem, kreslíme s nimi, zpíváme si a hrajeme,“ popsala pracovnice charity v Přerově Martina Krejčířová.

V centru Lačo Jilo si zase školáci píší domácí úkoly, mají zde i výtvarný a hudební kroužek. Zkušenosti s romskou mládeží a dospělými má organizace Kappa help v Přerově.

Ta považuje za výhodu, že v jejích řadách dlouhodobě působí jako terénní pracovník Rom. „I díky němu se nám podařilo získat Romy pro naše aktivity,“ míní ředitel organizace Kappa help Michal Majer.

Podle jeho slov se spolupráce s Romy ještě více prohloubí poté, co se tento týden zpřístupní nový klub v podchodu na třídě 17. listopadu. „Vlastní zkušebnu zde bude mít romská kapela Imperio, ale mohou ji využívat i mladí lidé, kteří se budou chtít zapojit do naší činnosti,“ podotkl.

Nováčkem mezi organizacemi, které se věnují Romům v Přerově, je obecně prospěšná společnost Člověk v tísni. „Pomáháme Romům s vyplňováním formulářů, sestavením splátkových kalendářů, ale učíme je třeba i založit si e-mailovou adresu nebo používat internet,“ vyjmenovala terénní sociální pracovnice Marcela Nosálová.

Organizace zvažují, že se v budoucnu více zaměří také na děti. „Chceme je navštěvovat přímo v rodinách a pomáhat jim s domácími úkoly,“ uzavřel ředitel olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni Richard Kořínek.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Petra Poláková - Uvírová, Dagmar Rozkošná