Překvapivě hodně přišlo i žen, které mají dlouhodobě problém uplatnit se na trhu práce.

Personální agentura uspořádala nábor nových lidí společně se sociálním odborem magistrátu.

Uplatnění mohou najít v různých profesích – od dělnických v potravinářském průmyslu přes úklid až po kvalifikovanější místa.

Záleží jen na Romech samotných, zda budou chtít změnit svůj životní styl.

„Ptám se jen těch, kteří chtějí dělat. Nikomu nic nenutím. Nemá cenu, aby nastoupili do práce a za týden šli na neschopenku. Zatím vybereme šestnáct lidí na první směnu, a pak je doplníme dalšími," popsal asistent prevence kriminality Pavel Mirga, který obyvatele ze sociálně vyloučených lokalit oslovoval.

Nechtějí být dál pod kontrolou sociálky

Napodruhé se prý ledy konečně pohnuly.

„Sice jsem se hodně nachodil, ale s tímto pocitem se mi dobře usíná. Přišli hlavně lidi z Husovy a Kojetínské, ale i jedna rodina z Velké Dlážky. O práci projevilo zájem i několik členů jedné rodiny – třeba druh s družkou, kteří chtějí mít doma dvě výplaty a nehodlají být dál pod kontrolou sociálky," řekl.

Podle zástupců personální agentury najdou lidé ze sociálně vyloučených lokalit práci v prostějovské pekárně, ale možností na uplatnění je více.

„Další volná místa jsou na Hranicku, ale i na Olomoucku. V pekárně začnou jako dělníci, ale časem se mohou klidně vypracovat i na pozici pekaře," nastínil zástupce agentury Medionom Radovan Dvorník.

Na nové pracoviště přerovských Romů se chce podívat i radní Jiří Kohout (SpP), který se snaží zapojit obyvatele sociálně vyloučených lokalit do práce už delší dobu a rozjel ve městě i projekt, díky němuž našli uplatnění v technických službách dlouhodobě nezaměstnaní z Úřadu práce.

„Agentura byla tentokrát spokojená a nastal výrazný posun oproti minulému kolu výběrového řízení. Všichni zájemci, kteří se dostavili, dali předběžný souhlas s tím, že nastoupí do pekárny v Prostějově. Chtěl bych si ale ještě promluvit přímo na místě s managementem, abych věděl, do jakých podmínek půjdou," zhodnotil Jiří Kohout.

Stále nejvyšší nezaměstnanost v kraji

Ten se hodlá společně s Romy, kteří o práci projevili zájem, vypravit na prohlídku prostějovské pekárny.

„Děláme to hlavně proto, abychom dali Romům garance, že s nimi bude jednáno v souladu se zákony České republiky," vysvětlil.

Na Přerovsku bylo ke 30. září bez práce na 5 979 lidí a na jedno volné místo nyní připadne téměř šest uchazečů.

„Míra nezaměstnanosti sice ve srovnání s předchozím měsícem mírně poklesla, stále je ale nejvyšší v Olomouckém kraji a činí 6,6 procent," upřesnil analytik krajského Úřadu práce Jaroslav Mikšaník. Přerovsko je v rámci České republiky v první pětině okresů s nejvyšší nezaměstnaností.