V hale podniku, který zahájil činnost letos v lednu, pracuje osmadvacet lidí. Jsou mezi nimi Romové, ale i „gadžové". Měsíčně firma zpracuje padesát až šedesát tun elektroodpadu a demontáž probíhá mechanicky. Součástky se pak prodávají odběratelům v celé republice.

„Nemohla jsem dlouho sehnat práci a chybí mi roky do důchodu. Tato mi vyhovuje, třídíme zásuvky a není to nic fyzicky náročného," svěřila se Markéta Fechová.

Stejně nadšená je i matka tří dětí Eva Mirgová z Troubek nad Bečvou, která nastoupila do práce po desetileté pauze.

„Mám od dubna pracovní smlouvu na zkušební dobu, ale doufám, že to vydrží déle," popsala šestačtyřiceti­letá žena.

Místní Romové považují Josefa Lacka, který jim zařídil práci, téměř za „spasitele". Netají se tím, že je jedním z mála, kdo nezůstal jen u slibů.

„Jsem rád, že dodržel to, co řekl. Můžeme se konečně na někoho spolehnout. Sehnat práci je pro nás těžké. Když jsme někde řekli, že jsme Romové, nikdo nás neslyšel," vylíčil své zkušenosti jeden ze zaměstnanců Martin Lacko z Přerova.

Místo kufrů elektroodpad

Firma Larefi v areálu Kazeta obsadila uvolněné haly zdejší továrny na výrobu kufrů.

„Zařídili si svoz odpadu, třídící linku pro elektrosoučástky i odběratele. Vidím v tom počátek změny, protože Josef Lacko přišel s myšlenkou zaměstnávat Romy z nejbližšího okolí, kteří jen obtížně shánějí práci. Dal jim tedy novou životní náplň a sebedůvěru," pochvaluje si Jaroslav Karlík z Úřadu práce.

Podle něj má projekt sociální charakter, protože míra nezaměstnanosti v regionu je nyní 11,5 procent. Romů v Přerově, kteří jsou bez práce, je až devadesát procent.

Podnikatel prý žádal o evropskou dotaci, ta mu ale nevyšla. „Prokázal, že v podnikání rozhoduje ze všeho nejvíce myšlenka," dodal.

Podnikatel Josef Lacko

Přerovský podnikatel Josef Lacko vysvětlil, že na počátku jeho záměru byla snaha najít lidem uplatnění. „Trápila mě kritika dlouhodobě nezaměstnaných, a tak vznikla myšlenka sociálního podniku se záměrem na recyklaci odpadů. Touto činností se navíc vyplnila mezera na trhu," řekl Josef Lacko.

Zjistil totiž, že se elektroodpad nikde na Přerovsku nezpracovává.

„Ne všichni vezmou starou žehličku pod paži a odevzdají ji do sběrného dvora. Mohli bychom tedy, podobně jako kdysi, uspořádat ve městech „železné neděle". Lidi by si uklidili sklepy od nepotřebného a věci by neskončily v popelnicích nebo na černých skládkách," vysvětlil.

Firma nezaměstnává přednostně Romy, ale také lidi se zdravotním postižením nebo starší občany. Jedním z nich je i devětapadesá­tiletý Břetislav Soldán z Holešova.

„Pětadvacet let jsem jezdil v náklaďáku, pak dělal různé brigády. Byl jsem bez práce asi rok, takže jsem rád, že teď konečně něco mám. I když dojíždím, nevadí mi to," svěřil se.