„Chtěli bychom symbolicky namalovat na dlažbu křídou ukrajinskou vlajku a také nějaký obrázek v barvách této vlajky. Po setmění pak zapálíme svíčky za oběti této války. Bude jich dvacet - každá svíčka znamená deset tisíc zmařených lidských životů,“ přiblížil za organizátory akce Robert Běhal.

Podobné shromáždění se uskutečnilo i v loňském roce, krátce po vypuknutí války na Ukrajině.

Město zajistilo okamžitou pomoc

Bezprostředně po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, který provázela uprchlická vlna, se snažilo pomoci lidem z této země město, ale zapojila se i zdejší charita. Do válkou zasažených oblastí putovala materiální a humanitární pomoc.

Ilustrační foto
Cena nájemného v Přerově vzrostla. Noví nájemníci v městských bytech zaplatí víc

„Našemu partnerskému městu Ivano-Frankivsk jsme pomohli už v prvních dnech války. Vloni putovaly na Ukrajinu dvě elektrocentrály, optické výrobky z Meopty, elektrická horkovzdušná topidla, spací pytle, karimatky, motorové pily, přikrývky či trvanlivé dávky potravin,“ shrnula mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Město podporovalo i materiální sbírku od občanů. Letos odjel na Ukrajinu popelářský vůz, který darovaly technické služby rovněž Ivano-Frankivsku. Pomoci se dočkali i uprchlíci z válkou zasažených oblastí, kteří byli ubytováni na hotelu Zimní stadion.

Studenti Gymnázia Jana Blahoslava v Přerově vytvořili živý obraz v podobě číslice 500. Přesně tolik let uplynulo v pondělí 20. února od narození přerovského rodáka Jana Blahoslava.
Studenti přerovského gymnázia vytvořili živý obraz k výročí Jana Blahoslava

„V současné době se mohou stěhovat také do patnácti městských bytů, které pro ně město za bezmála 7 milionů korun - a s padesátiprocentní dotací od státu - nechalo opravit. Jedná se o převážně dvoupokojové byty na Jižní čtvrti a náměstí Františka Rasche, které už byly z důvodu stavebně-technického stavu neobyvatelné. Za peníze města bylo následně zakoupeno nutné vnitřní zařízení, jako třeba kuchyňské linky, nábytek, pračky či ledničky,“ dodala mluvčí Lenka Chalupová.

Kurzy i příměstské tábory

Přerovský magistrát pomáhal zajistit také dva jazykové kurzy češtiny na Základní škole Trávník a Velká Dlážka pro ukrajinské děti, které se uskutečnily loni v létě.

Základní škola U Tenisu zase uspořádala ve stejném období týdenní příměstské tábory.

Prostory bývalé galerie v Pasáži v Přerově prochází stavebními úpravami. Místo výstav obrazů a uměleckých děl zde budou sídlit úředníci, kteří zajišťují agendu občanek a pasů.
Náhradní prostory pro zrušenou galerii v Pasáži? V bývalém bufetu nebude

„Zajišťovali jsme rovněž tlumočení při řešení životních situací externími překladateli a následně přijali do pracovního poměru koordinátorku styku s ukrajinskými uprchlíky. Poskytovali jsme a stále poskytujeme sociální poradenství uprchlíkům,“ zmínila Romana Pospíšilová, vedoucí odboru Sociálních věcí a školství přerovského magistrátu.

Město pomáhalo i se začleňováním ukrajinských dětí do povinné školní docházky.