LEDEN

BOBŘI NA LAGUNĚ. Při procházce kolem přerovských lagun si nejeden návštěvník všimne ohlodaných stromů. Bobři se usadili v lokalitě Malá laguna.

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA. Výtěžek Tříkrálové sbírky překonal očekávání. Lidé byli štědřejší než loni a v kasičkách koledníků skončilo celkem 159 tisíc 687 korun, což je o 9 tisíc korun více než v minulém roce. Část výtěžku půjde na podporu charitních služeb v republice, zbývající peníze zůstanou v regionu.

ZASNĚŽENÝ HELFŠTÝN LÁKAL. Tradiční novoroční výstup na Helfštýn si první lednovou sobotu nenechalo ujít rekordních 3901 návštěvníků. Letos se konal už třicátý devátý ročník této oblíbené turistické akce. Po jejím skončení se středověká památka zavřela a znovu se návštěvníkům otevře až v březnu.

ÚNOR

CHTĚL ODVOLAT NÁMĚSTKA PRIMÁTORA. Kvůli stavbě cyklověže a jejímu financování to uvnitř přerovského hnutí ANO už delší dobu vře. Na jednání zastupitelstva ale konflikt vygradoval. Bývalý jednatel společnosti Přerovská rozvojová Karel Bořuta (ANO) podal návrh na odvolání z funkce náměstka primátora Petra Měřínského ze stejného hnutí. K hlasování o tom, zda si zaslouží důvěru, vyzval zastupitele poněkud absurdně sám Měřínský. Návrh ale neprošel.

Leták upozorňující v pondělí 8. února na zrušené spoje v přerovské MHDZdroj: Vojtěch PodušelLeták upozorňující v pondělí 8. února na zrušené spoje v přerovské MHD. Autor: Vojtěch Podušel

KOUPÍ STROJAŘ. O 1,6 milionu korun více, než se původně předpokládalo, zaplatí město Přerov za odkoupení bývalého hotelu Strojař. Radnice se rozhodla chátrající komplex v centru města, jehož využití se stále hledá, získat do svého majetku od ministerstva obrany. Důvodem byly obavy občanů z toho, že by zde mohla vzniknout další sociální ubytovna.

AUTOBUSY NEVYJELY. Zmatení cestující, ale i řidiči MHD, kteří zoufale krčili rameny. Sami totiž netušili, jaké spoje nakonec vyjedou na městský okruh, protože s nimi nikdo z firmy nemluvil. Jedno únorové pondělní ráno narýsovalo cestujícím městské hromadné dopravy v Přerově ten nejhorší možný scénář. Od rána až do půlnoci nevyjelo ze svých stanovišť celkem 77 spojů. Důvodem byla platební neschopnost dopravce, který přišel o některé autobusy.

BŘEZEN

UČITEL SYMPAŤÁK. Napínavé finále ankety o nejoblíbenějšího učitele má Michal Pospíšil se svou třídou ze Základní školy U Tenisu v Přerově zdárně za sebou. Na nejvyšší metu sice nedosáhl, s prázdnou ale rozhodně neodjížděl – třiatřicetiletý pedagog byl vyhlášen Ámosem Sympaťákem 2016. Korunu převzal od šéfredaktorky týdeníku Školství, který tuto anketu vyhlašuje.

VÁLKA EXEKUTORŮ. Jako v akčním filmu to vypadalo před Exekutorským úřadem Tomáše Vrány v Přerově. Kvůli konfliktu mezi současnými a novými zaměstnanci v budově zasahovala policie. Soudní exekutor Lukáš Jícha, který po Tomáši Vránovi přebírá úřad, na něj chtěl podat trestní oznámení pro zpronevěru. Exekutor Vrána ale jeho nařčení důrazně odmítl.

ZA PRÁCI LEPŠÍ BYDLENÍ. Nový systém hospodaření s obecními byty schválili přerovští radní. Projekt si má posvítit především na ty, kteří se dosud vyhýbali práci a čekali, až jim byt, lidově řečeno, spadne do klína. Zásadní změnou je takzvané prostupné bydlení, které má umožnit i lidem z chudších vrstev dosáhnout na byty s lepší adresou. Podmínkou ovšem je, aby pracovali, nebyli dlužníky a neměli na svědomí žádný přestupek.

Policie zasahuje v budově Exekutorského úřadu Tomáš Vrány v PřerověZdroj: Antonín PolákPolicie zasahuje v budově Exekutorského úřadu Tomáš Vrány v Přerově. Autor: Antonín Polák

DUBEN

KLENOT V PLNÉ PARÁDĚ. Renesanční uličku, která patří k nejvzácnějším objevům v lokalitě Na Marku, znovu odkryli stavebníci. Stane se součástí venkovní expozice připomínající historii jednoty bratrské a především působení Učitele národů J. A. Komenského v Přerově.

PSI MAJÍ DVEŘE OTEVŘENÉ. Bouřlivá debata provázela jednání zastupitelstva o nové obecně závazné vyhlášce, která stanovuje pravidla chování v městském parku Michalov. Zastupitelé nakonec rozhodli, že psi na vodítku do parku mohou. Vyhlášku ale na podnět zastupitele Petra Kouby (ODS) doplní ještě jeden bod – zákaz kouření v prostorách pískoviště a u herních prvků.

LETIŠTĚ ZACHOVÁNO. Letišti v Bochoři, kde působila až do konce roku 2013 vrtul-níková základna, nehrozí zbourání. Vláda na svém jednání rozhodla o variantě strategické průmyslové zóny se zachováním letiště. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na své návštěvě letiště v Bochoři uvedl, že by byla demolice plochy s unikátní přistávací dráhou nenahraditelnou ztrátou.

KVĚTEN

PREZIDENT V KOJETÍNĚ. S typickou hanáckou pohostinností přivítalo město Kojetín prezidenta Miloše Zemana. Na Masarykovo náměstí dorazila více než tisícovka lidí – školáci, studenti i důchodci. Poslední hlavou státu, která navštívila město Kojetín, byl před devíti lety Václav Klaus.

PROTIHLUKOVÁ VYHLÁŠKA. Prosadit v Přerově vyhlášku, která by regulovala hluk, se zdá být téměř nadlidským úkolem. Už loni ji kritizovali provozovatelé restaurací v centru města, takže nakonec neprošla. Přestože ji radní na jednání zastupitelstva předložili v obměněné podobě, opět neuspěli. Konšelé se ani nyní neshodli na tom, jaká omezení jsou nutná a jaká ne.

Prezident Zeman na návštěvě v přerovské MeoptěZdroj: DENÍK/Jiří KopáčPrezident Zeman na návštěvě v přerovské Meoptě. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

PREZIDENTA PŘIVÍTALY STOVKY LIDÍ. V rámci prezidentské návštěvy Olomouckého kraje zavítal Miloš Zeman také do Přerova. Při své cestě navštívil společnost Meopta, kde debatoval se zaměstnanci firmy. Vedení společnosti mu pak předalo tři dary – šek, perokresbu a binokulární dalekohled se zabudovaným laserovým dálkoměrem.

STOUPENCI KRAJNÍ PRAVICE. Více novinářů, policistů a členů antikonfliktního týmu než samotných radikálů. Takový byl První máj v Přerově, kde si dali dostaveníčko stoupenci krajní pravice. Když se vydal ulicemi pochod, ozval se z domů, ve kterých žijí Romové, hlasitý pískot. Během samotné akce sice ke konfliktu nedošlo, ale po jejím skončení policie zadržela čtyři účastníky pochodu kvůli výtržnostem ve Škodově ulici.

ZVÝŠENÝ VÝSKYT PŘÍUŠNIC. Zatímco loni se daly podobné případy počítat na prstech jedné ruky, letos je jich už několik desítek. Přerovští hygienici zaznamenali zvýšený počet pacientů nakažených příušnicemi. Virové onemocnění se šíří hlavně mezi středoškoláky, ale nevyhnulo se ani dětem ze základních škol. A to i přesto, že se proti příušnicím od roku 1987 povinně očkuje. Hlášeno je padesát případů této nákazy.

ČERVEN

KASÁRNA ŠLA K ZEMI. Bývalé armádní objekty v areálu Želatovských kasáren, jež byly kdysi chloubou a vizitkou vojenského života v Přerově, zmizely v nenávratnu. Na jejich místě má vyrůst nové obchodní centrum. Bourání kasáren, jak potvrdili i stavebníci, láká kolemjdoucí – zejména pamětníky a bývalé vojáky, kteří kdysi v Želatovských kasárnách sloužili.

MÍSTO PIVNICE KNIHOVNA? Na dvě stě dvacet Přerovanů se podepsalo pod petici, kterou bojují za zachování své oblíbené hospůdky u kina Hvězda. Důvod je prostý. Město má záměr přesunout do těchto prostor dětské oddělení knihovny, které se nyní tísní v budově v Palackého ulici. Petenti s tím ale nesouhlasí.

EXPRIMÁTOR A SPOL. OSVOBOZENI. Bývalý primátor Přerova Jiří Lajtoch a další tři bývalí radní a dva úředníci magistrátu, kteří byli podezřelí z manipulace s městskými zakázkami, byli zproštěni obžaloby. Podle Okresního soudu v Olomouci, který se případem znovu zabýval, totiž nebyl spáchán trestný čin. Státní zástupce se na místě proti rozsudku odvolal.

ČERVENEC

Program akce Den letiště Přerov, která se konala v sobotu u obce Bochoř, nabídl kromě ukázek vzdušné a pozemní techniky také možnost vyhlídkových letů. Ve vírníku, nebo-li rotorovém letadle, se proletěla redaktorka Přerovského a hranického deníku.Zdroj: DENÍK/Iva Najďonovová, Oleg NajďonovProgram akce Den letiště Přerov, která se konala v sobotu u obce Bochoř, nabídl kromě ukázek vzdušné a pozemní techniky také možnost vyhlídkových letů. Autor: DENÍK/Iva Najďonovová

TUROVICE JDOU DO DRAŽBY. Na počátku byl bohulibý záměr malé obce na Přerovsku Turovice vybudovat domov pro seniory. Po vleklých sporech se stavební firmou, která dílo nedokončila, se ale obec ocitla na seznamu nejzadluženějších v zemi. Podle přerovské senátorky Jitky Seitlové, která se do věci vložila, jsou šance na oddlužení stále velmi malé.

DEN LETIŠTĚ. Lidé obdivující um pilotů, děti prozkoumávající každý kousek pozemní techniky. Zpátky do časů otevřených Dní letiště se vrátil bochořský areál. I přes chladné počasí si Den letiště Přerov nenechalo ujít více než dvanáct a půl tisíce návštěvníků. O parádní podívanou se postarali piloti v komponovaném programu Létající cirkus. Diváky přenesli do časů první světové války, kdy bitvu sváděli nebeští rytíři.

MORAVSKÁ VLAJKA POPRVÉ. Na přerovské radnici bude poprvé v novodobé historii vyvěšena moravská vlajka. Přerovští radní se rozhodli tímto gestem podpořit výzvu občanského sdružení Moravská národní obec. Ta je požádala, aby se i Přerov připojil ke stovkám měst a obcí, které každoročně vlajku vyvěšují. Standarta zavlaje na budově magistrátu v úterý 5. července – tedy přesně v den, kdy si země připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

SRPEN

OSUD ROKLE. Ještě donedávna to vypadalo, že se nad areálem Přerovské rokle, tradičním dějištěm republikových a evropských šampionátů v autokrosu a motokrosu, stahují mračna. Radní se teď znovu sešli, aby doladili podmínky dodatku ke smlouvě o výpůjčce areálu. Hlavním problémem zůstává nadále prašnost, na niž si stěžují lidé. Zánik závodiště prý ale nehrozí.

KÁCENÍ ALEJE BUDÍ EMOCE. Chystané kácení pěti desítek vzrostlých stromů, které v létě vytvářejí přirozený stín v blízkosti řeky Bečvy, je obyvatelům nábřeží Edvarda Beneše proti srsti. Přerov podle jejich názoru kvůli stavbě protipovodňové zídky přijde o jedno ze svých malebných zákoutí a náhrada v podobě výsadby keřů je nedostatečná.

Galerie PřerovZdroj: DENÍK/Jiří KopáčGalerie Přerov. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

ZA ODPAD POKUTA. Pokutu ve výši 350 tisíc korun udělila Česká inspekce životního prostředí společnosti Sates Morava, která navezla dva tisíce tun stavebních a demoličních odpadů na lesní pozemek v katastru Zábeštní Lhoty. Její vedení nařčení odmítá, odvolalo se na ministerstvo životního prostředí. Neúspěšně.

MÍSTO PRIORU GALERIE. Nová nákupní galerie se25. srpna otevřela zákazníkům. Jde o moderní dvoupatrové obchodní centrum na ploše 15 tisíc metrů čtverečních. Hlavním smyslem jeho stavby je vytvořit kulturní a obchodní centrum pro Přerovany a obyvatele ze širokého okolí.

MOSTY DOSLUHUJÍ. Dva mosty, které vedou nad železniční tratí v Přerově, už jsou v nevyhovujícím technickém stavu. Koroze, deformace výztuh, oslabení nosných prvků. To je jen stručný výčet problémů vytížených a frekventovaných mostů, které vedou nad železniční tratí. Zjistil to odborný posudek, který nechalo zpracovat město.

ZA CYKLODŮM POKUTA. Pokutu 10 tisíc korun od antimonopolního úřadu dostala městská společnost Přerovská rozvojová. Důvodem je podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pochybení při zakázce na stavbu cyklodomu, který nechalo zbudovat město. Novou cyklověž v Přerově postavila firmaSystematica, a to za cenu9,5 milionu korun.

ZÁŘÍ

CHTĚLI ODVOLAT NÁMĚSTKA. Před krajskými volbami v Přerově přituhuje. Sesadit z křesla náměstka primátora Petra Měřínského (ANO) se pokoušela na zářijovém jednání zastupitelstva opozice. Důvodem byl fakt, že kontrolnímu výboru, jenž se zabýval stavbou cyklověže, jako jednatel městské společnosti Přerovská rozvojová nedodal potřebné podklady. Návrh na odvolání ale neprošel.

OTEVŘENÍ PAMÁTNÍKU. Slavnostní otevření nového památníku jednoty bratrské v ulici Na Marku v Přerově se setkalo s velkým zájmem Přerovanů. Základy duchovního centra jednoty bratrské se podařilo odkrýt v letech 2012 až 2013 přerovským archeologům Zdeňku Schenkovi a Janu Mikulíkovi. Ti se tak postarali o unikátní objev. Na otevření památníku nechyběli zástupci vedení města, ale také autor návrhu a promluvil rovněž biskup jednoty bratrské Jan Klas.

Památník jednoty bratrské a připomínka působení J.A. Komenského v ulici Na Marku v Přerově Zdroj: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová Památník jednoty bratrské a připomínka působení J.A. Komenského v ulici Na Marku v Přerově. Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

DOMOV PŘEJDE POD KRAJ. Je rozhodnuto. Několik let trvající jednání mezi městem Přerovem a Olomouckým krajem o budoucnosti Domova Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova je u konce. Město bezúplatně převede Olomouckému kraji objekt domova pro seniory, výměnou dostane od kraje dům na náměstí Přerovského povstání, kde sídlí odloučené pracoviště Střední zdravotnické školy Hranice.

25. ROČNÍK HEFAISTONU. Na pětadvacátý ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýně zavítaly tisíce lidí. Někteří obdivovali vystavené exponáty na nádvoří, jiní sledovali při práci mistry černého cechu. Na Hefaiston dorazily více než čtyři stovky kovářů ze 17 zemí světa.

ŘÍJEN

KINO NEPROMÍTÁ. Přerovské kino Hvězda od 1. listopadu nepromítá. Důvodem je změna provozovatele tohoto zařízení. Stávající provozovatelce Aleně Kavalli zanikl k 31. říjnu nájemní vztah s městem a podle smlouvy má měsíc na předání kina. Dosud privátně provozované kino začne od 1. listopadu spadat pod Kulturní a informační služby města Přerova.

S DÁLNICÍ SE POČÍTÁ. Dlouho odkládaná stavba úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem je jednou z investic, s nimiž počítá návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Vlá-da ho schválila v pondělí24. října a do dopravní infra-struktury půjde v příštím ro-ce částka zhruba 80 miliard korun. Přerov, jenž kvůli chybějícímu obchvatu dlouhodobě zápasí s katastrofální dopravou, má konečně naději na zlepšení. Mezi stavbami, s nimiž rozpočet počítá, je totiž i dostavba úseku D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. V plném běhu je nyní stavba navazujícího úseku Lipník n. B. – Přerov.

50 LET JAZZU. Padesát let letos uplynulo od založení Československého jazzového festivalu v Přerově. Nutno ovšem podotknout, že tato věhlasná kulturní akce měla v dobách totality nucenou přestávku. I letos se na pódiu objevily hvězdy světového formátu. Posluchače nadchla třeba francouzská kapela Electro Deluxe, svůj um předvedl trumpetista Laco Déczi, o zábavu se postarali kubánští Tiempo Libre a velký potlesk sklidila i saxofonistka Tia Fuller.

Ostatky žen a dětí z masakru na Švédských šancí z června 1945 byly převezeny z olomouckého hřbitova v Neředíně na hřbitov do PřerovaZdroj: DENÍK/Jiří KopáčOstatky žen a dětí z masakru na Švédských šancí z června 1945 byly převezeny z olomouckého hřbitova v Neředíně na hřbitov do Přerova. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

SETKÁNÍ PO 71 LETECH. Ostatky žen a dětí, obětí krvavého masakru na Švédských šancích roku 1945, byly převezeny ze hřbitova v Olomouci-Neředíně na přerovský hřbitov. Pietního aktu se zúčastnili zástupci tří měst – Přerova, Olomouce a slovenské Dobšiné, odkud pocházela více než stovka obětí. Své blízké doprovodili na jejich cestě i příbuzní, kteří pietní vzpomínku vnímali jako poslední rozloučení.

KASINO NEVADÍ. Je to trochu paradox. Přerovští zastupitelé, kteří několik let upozorňovali na škodlivost hazardu a svůj názor v roce 2014 stvrdili obecně závaznou vyhláškou o zákazu výherních hracích automatů na celém území města, teď žádají úpravu stávající legislativy. Důvodem je žádost společnosti Forbes Casino, která chce v Přerově provozovat kasino.

300 MILIONŮ. Po dvou letech utahování opasků se přerovští radní rozhodli uvolnit otěže v oblasti financí. Zastupitelé na svém zasedání schválili přijetí úvěru ve výši 300 milionů korun. Částka přes 211 mi-lionů bude použita na refinancování zůstatku nesplacené části jistiny úvěru od společnosti Dexia Crédit Local, zbývající prostředky poslouží na neodkladné investiční akce města.

VOLBY OVLÁDLO ANO. Triumf hnutí ANO 2011, ztráta voličů sociální demokracie a komunistů, ale také úspěch Koalice pro Olomoucký kraj či „Okamurovců". Takový byl výsledek krajských voleb. Krajskou radu budou nakonec tvořit zástupci hnutí ANO, ČSSD a ODS. V křesle hejtmana usedl lékař Oto Košta, jednička na kandidátce hnutí ANO.

TAXÍK ZA DVACKU. Novou službu pro seniory chystá přerovská radnice. Lidé nad šedesát pět let budou moci už od února jezdit taxíkem k lékaři, do nemocnice nebo na poštu za lidovou cenu – dvacet korun.

VÝTĚŽEK 32 TISÍC. Přes dva tisíce kabelek různých barev, velikostí i materiálů zaplnilo malý sál Městského domu v Přerově, kde se konal Kabelkový veletrh. Výtěžek z této akce předčil očekávání pořadatelů – Deníku ve spolupráci s Dobrým místem pro život. Částka ve výši 32 tisíc 308 korun poputuje na pořízení rehabilitačního přístroje přerovskému Aktivačnímu centru – Jsme tady, které se věnuje nemocným s kombinovaným druhem postižení. SOUSOŠÍ U HRADEB. Sochy s rostlinnými motivy od Ivana Theimera se přemístily na prostranství u přerovských městských hradeb. Sousoší s názvem Vegetace léta zdobilo kašnu u přerovské restaurace Haná. Zastupitelé však rozhodli, že zchátralá kašna bude zasypána a kamenné prvky budou krášlit jinou část města.

NÁROŽNÝ VE VAZBĚ. Pavla Nárožného, jenž byl obviněn z přípravy vraždy, propustil na svobodu Okresní soud v Přerově. Protože se ale na místě proti rozhodnutí odvolal státní zástupce, zůstává muž, jenž je několik let také obviněn z vraždy svého otce a manželky, nadále za mřížemi. Nárožný je ve vazbě od února letošního roku, hlavním důvodem je obava z pokračování trestné činnosti a útěku.

LISTOPAD

ZA STŘELBU DVA ROKY. Nepodmíněný trest dva roky a zákaz používání zbraně po dobu osmi let – takový verdikt vynesl v listopadu Okresní soud v Přerově nad bývalým městským strážníkem Robertem Fryčem, který loni v lednu usmrtil u baru Lumír služební zbraní třiadvacetiletého mladíka. Státní zástupkyně požadovala překvalifikování činu na vraždu, podle soudce se ale jednalo o usmrcení z nedbalosti.

NÁMĚSTÍ UŽ ZDOBÍ STROM. Na přerovské náměstí dorazil v sobotu 19. listopadu vánoční strom. Letos centrum města zdobí asi 18 metrů vysoká douglaska, která pochází z Jižní čtvrti. Jehličnan zde přerůstal bytový dům, stínil v bytech a jeho větve zasahovaly do fasády. Pod vánočním stromem bude tradičně od začátku adventu do Tří králů umístěna pokladnička. Letos budou moci zájemci přispět centru Jsme tady, jehož pracovníci se starají o děti a mladé lidi s kombinovaným postižením.

Kvůli uzavírce v Polní ulici zkolabovala v Přerově doprava.Zdroj: DENÍK/Petra Poláková-UvírováKvůli uzavírce v Polní ulici zkolabovala v Přerově doprava. Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

DOPRAVA ZKOLABOVALA. Dopravní komplikace s sebou přinesla částečná uzavírka ulice Polní. Situaci monitorovali policisté i strážníci. Řidiči čekající i několik desítek minut v kolonách na frekventované křižovatce u podjezdu směrem na Předmostí nešetřili kritikou na celkovou špatnou dopravní situaci, kterou je Přerov mezi šoféry vyhlášený. Uzavírka silnice, kde se spravovala komunikace a obnovovalo vodorovné dopravní značení, trvala do 27. listopadu. Investice přišla na 2,3 milionu.

KAMPAŇ V PLNÉM PROUDU. Řepná kampaň v Prosenicích jede na plné obrátky. Sezona tam letos začala3. října. Vedení cukrovaru očekává, že se v podniku letos vyrobí až 38 tisíc tun cukru a zpracovat by se mělo 250 tisíc tun cukrové řepy.

V MICHALOVĚ ŘÁDÍ KŮROVEC. Není to tak dávno, co kůrovcová kalamita zasáhla velkou část polesí Svrčov, patřící Přerovu. Nenápadný brouk o velikosti jeden až devět milimetrů teď ohrožuje už i smrky v přerovském parku Michalov, jenž patří k chloubám města. Napadené dřeviny byly vykáceny. K zemi padlo sedm smrků.

PROSINEC

Znovuotevření přerovského kina Hvězda po více než měsíční pauzeZdroj: DENÍK/Jana Obšnajdrová a Petra Poláková – UvírováZnovuotevření přerovského kina Hvězda po více než měsíční pauze. Autor: DENÍK/Jana Obšnajdrová a Petra Poláková – Uvírová

BUDOU ŽÁDAT SATISFAKCI. Kauza nás připravila o kus života, ale poškodila i naše strany. Tak hodnotí bývalí vrcholní přerovští po-litici pětileté trestní stíhání kvůli údajné korupci v souvislosti se dvěma městskými zakázkami. Krajský soud v Olomouci je v listopadu definitivně zprostil obžaloby, a jak uvedli, budou žádat finanční satisfakci.

STROJAŘ USMÍŘIL ZASTUPITELE. Osud devítipatrového komplexu bývalého hotelu Strojař v centru města dal politikům na chvíli zapomenout na hašteření, které je typické pro jednání přerovských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové debatě se shodli na tom, že se panelová budova ze sedmdesátých let minulého století bourat nebude. Jednoznačné bylo i hlasování o budoucím využití. Pro účely bydlení zvedlo ruku všech pětatřicet přítomných.

KINO HVĚZDA ZASE PROMÍTÁ. U vchodu vás vítá portrét E.T. mimozemšťana. Když vstoupíte do vestibulu, narazíte na King Konga, který drží ve své dlani Adinu Mandlovou a Oldřicha Nového. Přerovské kino Hvězda po více než měsíční pauze konečně otevřelo své brány.

Dagmar Rozkošná