Přijeli z Kazachstánu a chtějí se v Přerově natrvalo zabydlet. Rodina Rakhimová. „Máme k tomu své důvody, chtěli jsme prosto pryč,“ vysvětluje lámanou češtinou Světlana Rakhimová, která přicestovala do Přerova letos v říjnu se svým manželem Genadijem, bratrem Borisem a dcerou Alinou.

Čtyřčlenná rodina sice bydlí v paneláku ve dvoupokojovém bytě, ale nestěžuje si. „Chceme se co nejdříve naučit česky, takže spolu s jinými rodinami z Vietnamu navštěvujeme kurzy češtiny. Kromě toho se učíme česky z CD, snažíme se číst knihy a díváme se na televizi,“ dodala Rakhimová.

Manželé zatím v Přerově práci nesehnali. „Doma jezdil muž s nákladním autem, já pracovala jako pekařka. Doufáme, že si brzy něco najdeme i tady,“ věří mladá žena.

Snad nejvíce se líbí v novém městě devítileté dceři Alině, která navštěvuje základní školu v ulici Velká Dlážka. „Vybrali jsme si ji, protože je zaměřená na plavání a dceru plavání baví,“ svěřila se Rakhimová.

Alina se prý i přes krátkou dobu pobytu v České republice českého jazyka nebojí. „Mám kamaráda a ten mi všechno vysvětluje. Ve škole docela rozumím, čeština je totiž ruštině podobná,“ říká Alina.

Její matka k tomu dodává. „U vás ve škole je mnohem větší svoboda, demokracie. S Kazachstánem se to nedá vůbec srovnat,“ říká Světlana Rakhimová.

Asi nejhůře ze všech se zatím aklimatizoval na nové prostředí její manžel Genadii, který česky skoro nerozumí. „Je to pro něj těžké, má jazykové problémy a navíc se mu stýská,“ vysvětluje jeho manželka.

Hlavním důvodem, který vyhnal rodinu z Kazachstánu, není podle jejích slov politika. „Chtěli jsme jen lepší práci, lepší život. Neměli jsme kde bydlet, teď v Přerově konečně máme,“ uzavřela Světlana Rakhimová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika