„Většina rodičů nechává nákupy až na poslední chvíli. Během prázdnin se řeší spíše dovolené a zákazníků k nám přichází méně. Tento týden se u nás ale dveře netrhnou – denně dorazí tak dvě stě lidí," vylíčila Monika Répalová z papírnictví ve Wilsonově ulici v Přerově.

Na odbyt jdou nejen pomůcky ze seznamu, který dá rodičům škola – jako voskovky, barvy, obaly na sešity, tužky či pera, ale zájem je i o pouzdra a aktovky.

„Letos asi nejvíce frčí ty s motivy panenek Monster High," doplnila.Nápor zažívají v těchto dnech papírnictví v Přerově. Rodiče nakupují školní pomůcky pro své ratolesti, kterým tento týden končí prázdniny.

Zatímco pro prvňáčky vybírají rodiče spíše klasické aktovky, starší školáci si oblíbili batohy, pokud možno se zpevněnými zády.

Jejich nákup ale vyjde o něco dráž než v loňském roce – neprohloupil tedy ten, kdo dítěti věnoval školní brašnu pod stromeček, nebo ji pořídil už dříve. Levnější aktovka se vejde do tisíce korun, dražší ale stojí i dva a půl tisíce.

„Naštěstí letos tašku nekupujeme, ale i tak jsou výdaje rok od roku větší. Jen za pomůcky utratím tak tisícovku, když k tomu připočtu přezůvky, teplákovou soupravu, cvičky a oblečení do školy, protože syn přes prázdniny ze všeho vyrostl, jsem o pár tisícovek lehčí," povzdechla si jedna z přerovských maminek.

Podle prodavačů se dá očekávat největší nápor v obchodech až počátkem září, kdy učitelé většinou upřesňují své požadavky.

„Pro mě je vždycky největším zážitkem nákup obalů na učebnice. Ty si s sebou raději vezmu do obchodu a přeměřuji jejich velikost přímo na místě. I tak to zabere dost času," svěřila se jedna ze zákaznic.