V průměru pět nových kontaktů eviduje každý měsíc hranická pobočka Kappy. Někteří ji vyhledávají kvůli svým vlastním problémům s drogami, jiní se z téhož důvodu bojí o své děti nebo příbuzné.

„Ve většině případů nás ale rodiče bohužel oslovují až v okamžiku, kdy najdou doma v šuplíku stříkačku,“ čerpal ze svých zkušeností vedoucí hranického kontaktního centra Ivo Vavřík. Podle něj by přitom měli lidé vyhledat radu odborníků už při prvním podezření na užívání návykových látek.

„Když někdo s drogami teprve začíná, dává si moc velký pozor, aby nebyl odhalen. Pokud svou závislost přestává skrývat, je to známkou toho, že už se jedná o problém dlouhodobý,“ vysvětlil Vavřík.

Poukázal také na to, že je hodně důležité, jak se rodič zachová, pokud tuto šokující skutečnost odhalí. Podle něj by měl v rámci možností zachovat chladnou hlavu a snažit se jednat racionálně. „Je to těžké, já vím, ale zakazováním a vyhrožováním se nic nevyřeší, právě naopak. Může se stát, že kvůli nepřiměřené reakci rodičů se dítě stáhne do sebe nebo dokonce uteče z domu,“ nastínil možná nebezpečí Vavřík.

Rada odborníků je podle něj v tomto směru nevyhnutelná. Velmi často se však rodiče za problém svého potomka stydí a raději před ním zavírají oči. „Někteří lidé si nedokáží představit, že by přišli ke dveřím našeho kontaktního centra a zazvonili tady na zvonek. Mají strach, že by je někdo ze známých mohl vidět a roznést po celém městě, že jejich dítě bere drogy,“ řekl Vavřík.

Kappa podává rodičům pomocnou ruku

Proto se Kappa rozhodla vsadit na větší osvětu a podat rodičům pomocnou ruku ve formě telefonní linky 605 211 218, na kterou si mohou anonymně zavolat a sjednat si schůzku s terénním pracovníkem na neutrální půdě. „Není problém se sejít třeba na lavičce na náměstí,“ uvedl příklad Vavřík.

Drogově závislí lidé si nechodí do Kappy pouze pro čisté injekční stříkačky, ale také pro radu. Většinou mají problémy sociálního charakteru. „Právě teď se snažíme pomoci dvěma lidem z Hranicka, kterým kvůli drogové závislosti odebrali dítě. Teď už drogy neberou a rádi by jej získali zpět,“ nastínil Vavřík, čím vším se Kappa zabývá.

Její terénní pracovníci se ale nesoustředí pouze na oblast Hranic. V případě zájmu okolních obcí mohou působit i na jejich území. „Ve dvou obcích už projevili zájem o naši spolupráci. Snažíme se tam teď zmapovat situaci a navázat kontakt s našimi potenciálními budoucími klienty,“ řekl Vavřík.

Mezi nejčastěji užívané lehké drogy patří na Hranicku marihuana a velmi je tam rozšířen i pervitin, zatímco opium příliš v oblibě není. „Je to zvláštní, protože na Přerovsku je naopak užíván hojně,“ komentoval to Vavřík.

O lidech, kteří by v Hranicích a nejbližším okolí užívali heroin, prý neví. „Měli jsme dva takové klienty, ale ti už zemřeli,“ uzavřel smutnou statistiku vedoucí hranického kontaktního centra.