VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče pro Mateřídoušku: Nevzdáváme se, jde o naše děti

Přerov – /ROZHOVOR/ Přestože už radní vybrali novou ředitelku sloučených základních škol v Předmostí, boj rodičů o zachování samostatnosti ZŠ a MŠ Pod Skalkou Mateřídouška nekončí.

22.5.2013 7
SDÍLEJ:

Svůj boj nevzdáváme, říká Pavlína Lužová z iniciativy Rodiče pro MateřídouškuFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

„Na magistrát jsme podali vlastní návrh, jak situaci řešit a chceme, aby se jím zabývali na svém červnovém jednání zastupitelé," říká Pavlína Lužová z iniciativy Rodiče pro Mateřídoušku.

Má ještě smysl usilovat o vlastní návrh řešení, když město na žádný z předchozích návrhů rodičů neslyšelo?
Nemůžeme svůj boj vzdát, protože jde o naše děti. Základní a Mateřská škola Pod Skalkou – Mateřídouška, kterou si rodiče pro své děti vybrali, vyhovuje jim po všech stránkách, nemá žádné, ani ekonomické problémy a překážky k další úspěšné existenci, byla a stále je odborníky vyzdvihována jako vzorová škola, byla zrušena a vymazána z rejstříku škol. Tomuto kroku se nám nepodařilo zabránit. Stále si myslíme, že se to nemělo stát a že takové rozhodnutí bylo krokem nesprávným směrem. Nechápeme, proč rušit něco, co dobře funguje. Že ke sloučení rozhodně nevedly ekonomické důvody, nám veřejně zdůraznil sám náměstek primátora Dušan Hluzín. Jediný důvod tedy je ten, že „se o tom mluví už dlouho". Tím je míněna koncepce školství v Přerově, která ale vůbec nebrala v době svého vzniku v potaz, že se školy můžou takto významně lišit. Buď je tedy třeba upravit koncepci, nebo realizovat sloučení po pečlivých a dlouhých přípravách, ne tímto násilným a necitlivým způsobem. Proto navrhujeme revokaci usnesení zastupitelů z února letošního roku, kdy bylo odhlasováno sloučení škol, a tím i zánik Mateřídoušky.

Můžete uvést, co konkrétně obsahuje váš návrh?
Náš návrh je velmi pozitivní, řeší i problém s naplněností ZŠ J. A. Komenského a přitom zachovává obě školy v symbióze vedle sebe. Tím, že by se rozšířila stávající správa budovy jednoho z pavilonů o celé jedno podlaží plus jedné ze dvou tělocvičen do správy ZŠ Pod Skalkou, by školy fakticky existovaly dál samostatně a měly by ideální možnost ke spolupráci a postupnému nenásilnému sbližování na všech úrovních.
Přijetím návrhu by došlo k rozšíření mateřské školy Pod Skalkou o jedno oddělení a vzniklo by Mateřské centrum pro děti od dvou let. Tyto děti nemají v Přerově rodiče kam umístit, pokud čerpají rodičovskou dovolenou v režimu, kdy mohou čtyři hodiny denně pracovat. Budova Pod Skalkou by se tak nemusela zavřít a temperovat, jak bylo schváleno, ale dál by sloužila dětem.

Škola Mateřídouška je vymazána z rejstříku škol, nová ředitelka je jmenována, školy se připravují na stěhování… Není už na návrh pozdě?
Není. Výmaz školy z rejstříku škol nabývá účinnosti až 31. 7. 2013. Do tohoto data lze „bezbolestně" vzít výmaz zpět, prostě požádat, aby se neuskutečnil. Nejsou za to žádné sankce, žádný problém by takovým rozhodnutím nenastal. Nová ředitelka je jmenovaná na školu, která ji potřebuje tak jako tak. Jmenování by se tedy nemuselo rušit a paní ředitelka Věra Václavíčková by svou koncepci mohla realizovat na stávající samostatné škole J. A. Komenského. Měla by možnost všechny přesvědčit, že je schopna vést školu v duchu, jaký nastínila.

Nová ředitelka sloučených škol v Předmostí Věra Václavíčková
Někteří rodiče zbytečně vyvolávají paniku,

říká nová ředitelka škol v Předmostí
Přiznání omylu není ostuda

Proč jste nevystoupili proti sloučení škol před zasedáním městského zastupitelstva v únoru, kdy bylo možné rozhodnutí politiků zvrátit?
Škole a prostřednictvím jí i rodičům byl sdělen fakt, že se tyto dva subjekty sloučit musí. Učitelé ale měli za úkol nás rodiče uklidnit, že se nic nezmění, že celá koncepce zůstane zachována, že se bude jednat o třech variantách sloučení – to že je ale nevyhnutelné. Logické by bylo sloučit menší školu klasického typu pod tu inkluzívní, která už svým zaměřením umí přijmout všechny děti, tedy i ty z klasického zařízení. Proto rodiče i pedagogický tým nechápali tuto zprávu nijak tragicky, ale jako nutnou ekonomicky motivovanou organizační změnu a pokračování úspěšného života školy Mateřídoušky.
Předložena a následně odhlasována byla ale jediná varianta sloučení, a to takovým způsobem, že má být Mateřídouška vymazána ke 31. červenci z rejstříku škol. Přichází tak o svou dvacetiletou historii, jméno, majetek, vedení, ale především klima a ducha školy. Že se přejímající organizací stává ZŠ J. A. Komenského, nás šokovalo. To nikdo z nás nečekal.

Jak hodláte postupovat v případě, že revokace usnesení o sloučení škol nedocílíte?
Je pravda, že někteří rodiče uvažují o změně školy, protože jak bude po sloučení skutečně vypadat, je tak trochu sázka do loterie. Převážná většina rodičů ale snad děti ve škole nechá. Žádné přesvědčování žáků, že jen škola rodinného typu je pro ně dobrá, jak uvedla v rozhovoru nová paní ředitelka, se samozřejmě nekoná. Milující rodič by přece nikdy takto neděsil vlastní dítě. Její „ochota naslouchat i rodičům" sice signalizuje, že to necítí jako svou povinnost, ale třeba se jen neobratně vyjádřila. Rodiče budou neustále ve střehu a budou bedlivě sledovat dění ve škole. Přestup na jinou školu je možný i během roku, a proto prosíme rodiče, aby v případě sloučení nechali své děti v jejich kolektivech.

Čím chcete přesvědčit zastupitele, aby pro váš návrh zvedli ruku?
Připravovali jsme ho velmi pečlivě a informace si ověřovali. Součástí je i patnáct příloh, které vše rozvádějí do detailů, včetně vyjádření odborníků. Jsme přesvědčeni, že děláme dobrou a užitečnou věc. Podpisy občanů Přerova, které se pod návrhem scházejí, nás v tom utvrzují. Lidé nás sami zastavují, protože jim není jedno, jak funguje školství v jejich městě, a jakým způsobem se o něm rozhoduje. K dnešnímu dni se už pod návrh podepsala asi tisícovka občanů a toto číslo roste. Podpisy sice nemají žádnou právní váhu, ale snad přesvědčí zastupitele, aby se nad tím znovu zamysleli. Přiznání omylu a snaha ho napravit není žádná ostuda, naopak slouží ke cti každého člověka, politika obzvlášť. Rozhodli jsme se uspořádat také kulturní akci, která má stanovisko rodičů dětí podpořit – Koncert pro Mateřídoušku, který se uskuteční v neděli 9. června na náměstí T. G. Masaryka v Přerově.

SOUVISEJÍCÍ: Radní v Přerově vybrali nové ředitele škol. Šéfka Mateřídoušky mezi nimi není
Autor: Petra Poláková-Uvírová

22.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Bližší informace budou poskytnuty při prvním kontaktu se zaměstnavatelem., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Jany Bartkové:, - telefonicky na čísle 732 727 647 , - osobně na adrese: Jana Bartková - pracoviště Pizzerie Pertutto, Hromůvka č.p. 2091, 753 01 Hranice. Pracoviště: Jana bartková - pracoviště hranice, Hromůvka, č.p. 2091, 753 01 Hranice 1. Informace: Jana Bartková, +420 732 727 647.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Nabízíme:, osobní ohodnocení, strava., , Zájemci se mohou hlásit u pana Smoly:, - zasláním životopisu (CV) na email: restaurace@restaurace-pivovar.cz;, - telefonicky na čísle 777 715 563;, - osobně v Restauraci - pivovar, Komenského 35, Přerov. Pracoviště: Schmidt - restaurace s.r.o. - pracoviště přerov, komenského ul., Komenského, č.p. 696, 750 02 Přerov 2. Informace: Ctirad Smola, +420 777 715 563.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč/ka v kancelářích - prac. Tovačov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Tovačov II-Annín č.p. 2, Tovačov. Nástup možný ihned., , Úklid kanceláří - pravidelný úklid místností a objektů manuálním nebo strojním způsobem. Vysávání koberců, stírání podlah, vynesení odpadků, otření omaků na nábytku, úklid sociálního zařízení, otření prachu. , , Směnnost: jednosměnný provoz - pracovní doba dle dohody - pružná., Vyhrazeno pro OZP. Prac. poměr na dobu určitou., Požadujeme: spolehlivost., , První kontakt POUZE telefonicky! Volejte nebo pište: 723 612 506, prace@forcorp.cz. Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. tovačov, 751 01 Tovačov. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: reditel@skolatroubky.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola troubky, Dědina, č.p. 10, 751 02 Troubky nad Bečvou. Informace: Petr Vrána, .


Druhý ročník benefiční akce Sportovcům na dětech záleží v Kozlovicích u Přerova
60

Výtěžek přes sto tisíc. Fotbalová benefice Nováků v Kozlovicích pomáhá dětem

Fortuna je novým hlavním sponzorem nejvyšší fotbalové ligy. Na snímku generální ředitel Fortuny David Vaněk.
10

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

V Přerově se setkali přední čeští komeniologové

Čtyři sta let ode dne, kdy uzavřel učitel národů svatební smlouvu se svou první manželkou Mandalenou Vizovskou, dorazili do Přerova přední čeští komeniologové.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

TOP 09 kandiduje v Přerově společně s lidovci. Chtějí zlepšit prestiž města

Na společné kandidátce pro nadcházející komunální volby v Přerově se dohodly dvě tradiční strany - KDU-ČSL a TOP 09. Lidovci dnes mají v pětatřicetičlenném městském zastupitelstvu dva své zástupce, TOP 09 žádného.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT