„Do školky v Předmostí se původně hlásilo asi padesát dětí, nakonec jich ale přijali jen polovinu. Jak je možné, že na sídlišti, kde žije pět tisíc obyvatel, je jen jedna mateřinka?,“ ptá se třeba matka dvou malých dětí Jitka Grohmannová z ulice Pod Skalkou v Předmostí, která je jednou z iniciátorek petice a nasbírala pod protest v této místní části desítky podpisů.

„Pro maminky z Předmostí je časově i finančně dostupnější školka v Sokolské. Je to odsud kousek a nemusejí nikam dojíždět,“ dodala Grohmannová.

Pod peticí je už stovka podpisů

Stejného názoru je i matka dvou malých dětí Miloslava Bařinová z ulice Velká Dlážka.

„Potřebuji v prosinci nastoupit do práce a nemám syna kam dát. Takových rodičů, kteří pro dítě nesehnali místo v blízkosti bydliště, je ale v Přerově více. I když je volno třeba v MŠ Lešetín, je to na druhém konci města a pro rodiče je dojíždění složité,“ vysvětlila. Pod peticí za otevření nového oddělení v MŠ Sokolská se podle ní sešla asi stovka podpisů.

Vzhůru do Čekyně

Pracovníci odboru školství magistrátu už brzy po zápisech zjistili, že školka Pod Skalkou pro rodiče z Předmostí nestačí. Radní se proto rozhodli otevřít nové oddělení mateřinky v nedaleké místní části – Čekyni.

„Městská rada ve středu rozhodla o otevření nového oddělení v čekyňské školce. Rozšíření kapacity v Sokolské by ale bylo příliš finančně náročné. Jen rekonstrukce prostor by přišla na zhruba milion korun,“ vysvětlil postoj vedení města mluvčí Bohuslav Přidal.

Školský odbor už před časem informoval rodiče, kteří nesehnali pro své dítě místo v Předmostí, aby využili možnosti dojíždění do Čekyně.

„Zjišťovali jsme jejich zájem a v tuto chvíli se do čekyňské mateřinky hlásí sedmnáct dětí, z toho jich je patnáct z Předmostí a dva ze Žeravic,“ řekla ekonomka ZŠ a MŠ Pod Skalkou Alena Kostíková.

Od září tedy nastoupí do předmostské školky celkem 78 dětí, v Čekyni jich kromě stávajících 26 přibude 17. „Nové oddělení se může průběžně doplňovat až do počtu 24 dětí,“ upřesnila.

Mateřinka v Sokolské

Mateřinka v Sokolské znovu zahájila provoz před dvěma lety.

„Byla dlouhou dobu zavřená a v roce 2009 prošla částečnou rekonstrukcí. Kdyby se tu mělo otevřít nové oddělení, znamenalo by to další opravy sociálních zařízení a venkovních prostor,“ konstatoval Petr Hrbek z odboru školství magistrátu. V současné době funguje v MŠ Sokolská jedno oddělení, které je plně obsazené a navštěvuje ho pětadvacet dětí.

Kvůli značnému zájmu rodičů a nedostatku míst byly už loni otevřeny dvě nové mateřinky. Obnovena byla činnost školky v Henčlově a děti přijímala rovněž zrekonstruovaná církevní mateřská škola.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku