Mozkvá mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích a v České republice postihne ročně více jak 18 tisíc lidí.

„I proto jsme se připojili k celorepublikové akci „30 dnů pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod,“ uvedla mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.

Většina českých pacientů prý příznaky této choroby podceňuje. Onemocnění je ale možné předejít, ať již správnou životosprávou, dostatkem pohybu, složením jídelníčku a nebo odbouráním rizikových faktorů.

Během Dne otevřených dveří můžou návštěvníci přerovské nemocnice zdarma podstoupit řadu důležitých vyšetření.

„Odběr krve se zaměřením na zvláště rizikové faktory pro vznik cévní mozkové příhody, tedy hladiny tuků a glukózy. Kromě toho si můžou nechat změřit tlak a také výšku a váhu,“ doplnila lékařská ředitelka společnosti Středomoravská nemocniční Marie Marsová.

V rámci kampaně budou ve čtvrtek zpřístupněny veřejnosti prostory přerovské neurologie. Ve speciální ambulanci zodpoví primář oddělení Jan Gramata společně s ostatními lékaři dotazy, týkající se prevence cévní mozkové příhody.

„Nejlepší prevencí je změna životního stylu. Přestat kouřit a minimalizovat vystavování se pasivnímu kouření. Omezit také konzumaci alkoholu. Chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Hlídat si hladinu cholesterolu, udržovat si zdravou váhu, hlídat si tlak a být fyzicky aktivní,“ radí primář Jan Gramata. Ten bude o rizikových faktorech a prevenci také přednášet.