Těm, kteří vše nechávají na poslední chvíli, úředníci vzkazují, že mohou přijít i poslední den roku, kdy budou úřadovat.

Poslední den roku má oddělení evidence řidičů olomouckého magistrátu v ulici Kosmonautů otevřeno do 17. hodiny. „Podle statistiky si u nás doposud nevyměnilo řidičský průkaz kolem osmi tisíc lidí,“ poznamenala vedoucí odboru Hana Kuchařová. Ti, kteří přijdou na Silvestra, ale musejí počítat s tím, že na nový doklad si budou muset počkat. „Na jeho vyřízení je ze zákona lhůta dvaceti dní. Anebo za poplatek pět set korun jej dostanou do pěti pracovních dnů,“ upozornila.

Na Silvestra si mohou přijít požádat o nový řidičák i v Uničově a Litovli. V Uničově do poledne a v Litovli budou úřadovat o dvě hodiny déle. „Povinnost nesplnilo několik stovek řidičů,“ odhadli pracovníci radnic v obou městech. Ve Šternberku na Silvestra neúřadují.

„Dohodli jsme se, že za splnění povinnosti po termínu nebudeme dávat pokuty. Řidič zaplatí padesátikorunový poplatek a nový řidičský průkaz mu bude vyřízen,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Úředníci odhadují, že řada těch, kteří mají starý řidičský průkaz, už za volant sednout nechce. „Obeslali jsme řidiče, kteří povinnost nesplnili, a na výzvu zareagovala řada starších lidí, a řidičák vrátili s tím, že nový už nepožadují,“ reagoval mluvčí litovelské radnice Radovan Vašíček.

Policie zřejmě bude v prvních lednových dnech tolerantnější a za starý řidičák nebude motoristy přísně trestat. „Kontroly budeme provádět, ale dá se říci, že počátkem roku ještě budeme tolerantnější. Nicméně nedbalost neomlouvá a řidiči o povinnosti věděli dlouho, navíc úřady jim vycházely vstříc a mimořádně otevíraly i v sobotu,“ uvedla mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.