„Nejhorší byla situace v místních částech Přerova - například v Čekyni napadlo kolem dvaceti centimetrů sněhu. Museli jsme uzavřít park Michalov, kde pod tíhou sněhu padaly větve. Odklízeli jsme spadené stromy na Jižní čtvrti a v Denisově ulici, a pak také keře v ulici Velká Dlážka,“ popsal jednatel přerovských technických služeb Bohumír Střelec.

Technické služby nasadily na úklid sněhu veškerou techniku.

„V terénu jsou tři traktory s radlicemi, multikáry, na zimu vystrojené sekačky a celou noc pracovalo i několik part na manuální odhazování sněhu. Ráno už jsme museli některé lidi poslat domů, aby se pracovníci prostřídali,“ dodal.

Maškarní na sjezdovce v Potštátě
Potštátský ledovec ožil rejem maškar na lyžích. Podívejte se

Převrácený sypač

Silničáři plužili celou noc a intenzivní sněžení mnohdy nezvládali ani samotní řidiči sypačů.

„Kvůli hustému sněžení nebyly vidět krajnice a jeden sypač s radlicí sjel na Lipnicku ze silnice a převrátil se. Má pokřivený pluh, ale řidiči se naštěstí nic nestalo,“ informovala Marta Dočkalová z dispečinku zimní údržby Správy silnic Olomouckého kraje.

Nejvíce práce měli silničáři ve výše položených oblastech - na Výklecku a Pavlovicku.

„Celou noc jsme projížděli silnice druhé a třetí třídy a i teď jsou všechny sypače na trasách a provádějí kontrolní jízdy,“ řekla. Jen během noci řešili dispečeři osm desítek telefonátů od lidí, kteří si stěžovali na neodklizený sníh, nebo problémy na cestách.

„Telefonovali nám třeba obyvatelé místní části Přerova Vinar, že nemohou vyjet z garáže. Obrátili jsme se proto na technické služby,“ doplnila.

Náročnou noc mají za sebou hasiči, kteří vyjížděli v celém Olomouckém kraji k pěti desítkám událostí. Nejvíce jich bylo na Olomoucku, na Přerovsku nebyla situace tak dramatická. Většina zásahů se týkala popadaných stromů nebo větví.

„V neděli před půlnocí jsme odstraňovali strom, který spadl v Olšovci. V pondělí o půl čtvrté ráno jsme vyjížděli do Čekyně, o půl šesté ráno do Sušic a po šesté ráno jsme měli další zásahy v Kozlovicích a Lipníku nad Bečvou - Trnávce,“ vyjmenovala krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Přerovští dobrovolní hasiči měřili sílu ledu na řece Bečvě, ale i na městském rybníce a na Laguně.
V Přerov měřili sílu ledu. Kde je nejtenčí? MAPA uvnitř

Bouračky i padající stromy

Mnozí řidiči na Přerovsku uvízli v závějích, problémy ale měla i auta, zaparkovaná pod stromy.

„Na parkovišti před Přerovankou v Kratochvílově ulici v Přerově spadl v pondělí ve tři čtvrtě na šest ráno strom na zaparkované auto a poškodil ho,“ přiblížila mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

V Žižkově ulici v Přerově zase kolem půl osmé ráno nezvládla jízdu na sněhu dvě osobní auta a narazila do sebe.

„Oba řidiči vozidel značky Octavia ale věc vyřešili euroformuláři a ke zranění nedošlo,“ upřesnila.

Zhruba ve stejné době zapadl v závějích také autobus, který se otáčel na točně v ulici Osmek v Přerově. Sjel do příkopu a musel být z místa vyproštěn. V příkopu skončil i osobní vůz, který mířil po půl deváté z Přerova na Kozlovice.

„Ve Výklekách zase ve čtvrt na deset dopoledne zablokoval při jízdě směrem na dálnici komunikaci v obou směrech kamion. Uvízl ve sněhu a nemůže se rozjet,“ vylíčila Miluše Zajícová. Hasiči a silničáři nyní řeší, jak kamion ze sněhového sevření vyprostit.

Následky vydatného sněžení v noci z neděle 3. února na pondělí 4. února
Bouračky, spadané stromy. Hasiči vyjížděli třiašedesátkrát
Hanácké bál v Tovačově 2019
Hanáci v krojích se rojili na Hanáckém bále