Podle pracovníků městských úřadů není v poslední době výjimkou, že řidič nasbírá 12 bodů a dál usedne za volant svého vozidla.

Řidiči se přitom snaží obejít zákon, jak se dá. Jejich oblíbených prostředkem, jak se vyhnout postihu, je třeba oddalování vyzvednutí zásilky, podání odvolání nebo jiné obstrukce.

Dopravní policisté tak občas narazí i na řidiče, který jezdí třeba půl roku bez řidičského oprávnění.

„Takový případ se stal tento týden v Přerově,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Podle jejích slov kontrolovali ve středu odpoledne policisté řidiče vozidla Citroen v ulici generála Štefánika v Přerově.

„Jezdil i přesto, že mu bylo odborem dopravy přerovského magistrátu blokováno řidičské oprávnění – a to od července loňského do července letošního roku,“ řekla Sedláčková.

Muži nyní hrozí stíhání za trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Podobných případů evidují pracovníci přerovského magistrátu několik desítek.

„Takzvaných dvanáctibodových řidičů je na Přerovsku hodně. Vyzveme je, aby odevzdali řidičský průkaz a často to ani neudělají,“ konstatovala Eva Šáchová z registru řidičů přerovského magistrátu.

Podle jejích slov přicházejí nejčastěji řidiči o body kvůli vysoké rychlosti v obcích nebo mimo ně. „Další příčinou jsou nerozsvícená světla u vozidla, telefonování za jízdy, nerespektování příkazových a zákazových značek. Často také zapomínají na bezpečnostní pásy,“ vyjmenovala Šáchová.

Její slova potvrzuje i vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

„Největším bičem na řidiče je ve velkých městech rychlost. Ty, kteří se dopouštějí přestupků, je možné rozdělit do dvou kategorií. První jsou dvoubodoví řidiči, kteří postupně posbírají body za světla, telefony nebo bezpečnostní pásy. Druhý typ je alemnohem horší – odmítnou třeba dechovou zkoušku na alkohol a utrží tak maximální počet sedmi bodů,“ popsal Kolomazník.

Právě tato kategorie řidičů se podle jeho slov často může dopustit mnohem závažnějšího prohřešku – a to jízdy bez řidičského oprávnění.

„Pokud se tak stane, řeší to soud. Do této kategorie většinou spadají i takzvaní dvanáctibodoví řidiči. Trestný čin hrozí řidiči i v případě, že požil před jízdou alkohol,“ poznamenal Kolomazník.

Pracovníci odboru dopravy v Hranicích udělili zatím nejvyšší pokutu 35 tisíc korun, a to za odmítnutí dechové zkoušky. „Obvykle je ale výše sankce o něco nižší a pohybuje se od částky 25 tisíc korun,“ podotkl vedoucí odboru dopravy.

Podle jeho názoru na řidiče většinou neplatí výše, ale spíše neodvratnost trestu. Dopravní policisté i zástupci úřadů se shodují na tom, že se zavedení bodového systému míjí účinkem.

„Z pohledu nehodovosti se na silnicích nic nezměnilo. Lidé stále porušují zákon a dále řídí i pod vlivem alkoholu,“ shrnula Alena Pospíšilová z přerovského Dopravního inspektorátu.