Mezi desátou a dvanáctou hodinou policie zastavovala auta v ulici 9. května. Kontrolovaní řidiči si u přítomných stánků vyzkoušeli, zda zvládnou správně poskytnout první pomoc.

Za dvě hodiny se jich do akce zapojilo více jak dvacet.

„Tuto preventivní akci pořádáme ve spolupráci s oddělením Besip, místním oblastním spolkem Českého červeného kříže a Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra. Řidiči si na ní můžou nanečisto vyzkoušet poskytování první pomoci, pokud by se někdy v budoucnu stali účastníky dopravní nehody. K tomu dostanou také informační materiály," uvedla přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Většina z řidičů se s poskytováním první pomoci naposledy setkala při absolvování autoškoly.

„Zjišťujeme, že řidiči nejsou zcela proškolení v první pomoci. Ta obsahuje množství úkonů, které mohou zachránit život. Lidé by měli být informování o tom, jak pomoct při stavu bezvědomí, v šokových situacích, při zástavě životních funkcí nebo při krvácení," sdělila ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Přerov Eva Mezírková Barešová.

Důležité je vědět, jak správně první pomoc poskytnout.

„Například u dospělého jedince by se oživování mělo provádět v poměru 30 stlačení hrudní kosti ku 2 vdechům z úst do úst do příjezdu záchranné služby," dodala.

Řidiči v Přerově s takovouto akcí mohli setkat podruhé. „Poprvé jsme ji dělali v minulém roce a uspořádáme ji i v následujících obdobích," prozradila Irena Urbánková.

Dle jejich pozitivních názorů proškolení velmi uvítali.

„Potřebné to určitě je, protože se spousta lidí první pomoc bojí poskytnout a na školách se to dle mého názoru moc neprobírá. Jsem rád, že míváme alespoň podobná školení v práci," podotkl Miroslav Slaměný z Vinar.

Osmasedmdesátiletý Milan Lakomý z Horní Moštěnice, bývalý řidič z povolání, byl rád, že se dozvěděl aktuální postupy poskytování první pomoci.

„Za celý život jsem se zatím nesetkal s dopravní nehodou. Tedy až na jeden incident, kdy mi druhé auto vjelo z boku do dveří. Jsem moc rád, že jsem se tu dozvěděl nové věci. Třeba to, že se při oživování změnil počet stlačení hrudníku na třicet ku dvoum vdechům," řekl.

U Kauflandu měřili skla

Na druhé preventivní akci, která se konala stejný den u obchodního domu Kaufland v ulici Lipnická od 15 do 17 hodin, si řidiči mohli nechat zkontrolovat propustnost tónovaných skel.

„Na akci spolupracujeme opět s Besipem. Přítomni na ní budou zástupci dopravního inspektorátu. Měří se přístrojem propustnosti, kterým se měří jak čelní, tak boční skla," uvedla Irena Urbánková.

Povolená minimální hodnota propustnosti je 75 procent u čelních a 70 procent u předních bočních skel. Při předešlých akcích však měření nebyla příliš uspokojivá. Na minulé prošlo pouze sedm aut ze sedmdesáti zkontrolovaných.

„V této situaci se řidičům doporučí odstranění těchto fólií. Pokud mají propustnost pod dvacet procent, tak ve jim ve správním řízení hrozí pokuta od pěti do deseti tisíc korun, zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku a ztráta pět bodů," uzavřela.