Svou rezignaci podal v těchto dnech zastupitel Richard Šlechta, jenž byl dvě volební období v opozici a třetí už jako člen vládnoucí koalice nedokončí.

V křesle zastupitele ho nahradí Martin Švadlenka z České pirátské strany. Ten kandidoval za Piráty i v letošních volbách do Poslanecké sněmovny.

Důvody svého odchodu nechtěl Richard Šlechta více rozpitvávat, i když už je delší dobu jasné, že s některými kroky radniční koalice nesouhlasí.

„Ty důvody jsou ryze osobního rázu a na hlubší ohlédnutí je příliš brzy. Demokraticky jsem uznal, že nejsem schopen prosadit nic z toho, co jsem chtěl,“ konstatoval Richard Šlechta.

„Naději vidím v zastupitelích typu Hany Mazochové a Jana Horkého, u nichž se vzácně snoubí vysoká odbornost, pracovitost i schopnost vcítění, a kteří jsou podle mého názoru schopni Přerov konečně posunout mezi úspěšná a sebevědomá města,“ podotkl dále Šlechta, který prý svému nástupci drží palce.

Hodně aktivní

Richard Šlechta byl ještě jako opoziční zastupitel hodně aktivní a několikrát se snažil prosadit například vyhlášku o zákazu výherních hracích automatů na území města.

Upozorňoval ale i na nešvary bývalé vládnoucí garnitury a zejména způsob, jakým byly přidělovány veřejné zakázky. Požadoval větší transparentnost.

Nástupce Šlechty Martin Švadlenka složí slib na příštím jednání městského zastupitelstva.

„Na tyto situace pamatuje Zákon o obcích a Martin Švadlenka byl v komunálních volbách další v pořadí hned za Richardem Šlechtou. V současné době je Martin Švadlenka předsedou komise Pro otevřenou radnici a slib zastupitele bude skládat na příštím jednání, které se uskuteční 20. listopadu,“ nastínil radní Jan Horký (SpP).

Koalice Společně pro Přerov byla v komunálních volbách v roce 2014 druhou nejúspěšnější stranou hned po vítězném hnutí ANO.

V městské radě má čtyři zástupce - primátora Vladimíra Puchalského (SpP), radního Jiřího Kohouta, Jana Horkého a Helenu Netopilovou. V zastupitelstvu sedí za SpP také Zdeněk Schenk a Marta Jandová.

Poslední kapka pro Tužína: zastávka v Předmostí

Zatímco Richard Šlechta z koalice Společně pro Přerov opouští křeslo zastupitele, jeho kolega Tomáš Tužín z SpP v zastupitelstvu sice zůstal, ale rozešel se s koalicí.

I on to loni zdůvodňoval tak, že se mu nepodařilo prosadit užitečné dopravní projekty, které chtěl. Nenašel pro ně totiž podporu ve vlastních řadách.

Pro Tužína byl tou „poslední kapkou“ neúspěch hlasování o železniční zastávce v Předmostí, kterou si kdysi dala koalice SpP do svého volebního programu.

„Obětoval jsem politice více, než mi dala,“ poznamenal Tužín.

V zastupitelstvu prý ale nadále zůstává, protože chce jednat v souladu s programem, který svým voličům slíbil.