„Na Jaroslavu Wykrentovi je mi sympatické to, že mohl jít za slávou do Prahy, ale neudělal to a zůstal věrný Moravě. Je to dobrý člověk a vlastenec," vysvětlil Jaroslav Beneš z Loštic, proč si vybral jako předlohu právě autora populárních šlágrů Agnes, Růžová pentle nebo Řeka lásky. V loštickém betlému je už vystavených na sto devadesát postav – mimo jiné i zápasník Frištenský nebo obr Drásal.

Kontakt na Jaroslava Wykrenta získal řezbář od jedné z návštěvnic, která se přijela na betlém do Loštic podívat.

„Oslovil jsem ho a on skutečně přijel. Půjčil mi svou fotografii a podle ní jsem ho pak zvěčnil. Abych znázornil, že je zpěvák a skladatel, je na konci kytary ptáček, který mu zpívá a možná i tak trochu našeptává do ucha," popsal vznik svého díla.

Řezbáři se prý poté, co sošku hudebníka dokončil, stále zdálo, že jí něco chybí. „Pořád měl dřevěné srdce, a tak mě napadlo ho oživit," vylíčil. Jak? „Napadlo mě, že by mi autor svým rukopisem napsal začátek písničky Pentle růžová do kroniky. Každá z mých figurek má totiž také svou občanku a podle kvality je také křtím je na vysokou zdřevnatělost," vysvětlil.

Jak se líbí soška Wykrentovi?

A jak hodnotí svou věrnou kopii sám Jaroslav Wykrent?

„Dřevo má tu výhodu, že vydrží. Betlém je kouzelný v tom, že jsou v něm figurky moravských rodáků i obyvatel Loštic," řekl s tím, že pro něj bylo zážitkem i setkání s autorem Jaroslavem Benešem, jenž ho přivítal ve středověkém kostýmu.

Chystá i další slavné Přerovany

Řezbář už delší dobu uvažuje také o tom, že sbírku obohatí o figurku zpěváka Pavla Nováka.

„Chtěl jsem ji vyrobit už dříve, ale bohužel jsem to nestihl," řekl. Populární hudebník a jeden z nejoblíbenějších Přerovanů totiž ještě dříve, než začal řezbář na sošce pracovat, podlehl zákeřné nemoci.

„V Přerově je ale takových lidí více, kteří mě lákají. Třeba František Venclovský. To je také Moravák, který nás jako první přemožitel kanálu La Manche proslavil," míní. Svůj betlém vystavuje řezbář Jaroslav Beneš už patnáct let, ale teprve od roku 2000 do něj vyřezává skutečné lidi – zejména z Loštic a okolí.

Ve sbírce má i Kájínka

Raritou mezi vystavenými řezbářskými výtvory je kromě obra Drásala třeba známý vězeň Kajínek, který šplhá z okna nakresleného hradu na zdi za betlémem. Kromě lidí zvěčnil Jaroslav Beneš také zvířata.

„Tím nejmenším je asi třímilimetrová myš a letos dělám také kočky. Jedna se bude dívat přes sklo na lidi, další zase nahání ptáčka. Novinkou je i vyřezávaná soška cestovatele Jana Eskymo Welzla," dodal. Betlém v Lošticích bude poprvé k vidění 1. prosince ve 14 hodin. Otevřený pak bude denně od 14 do 18 hodin, včetně svátků, sobot a nedělí.