V olomoucké městské dopravě bývají revizoři někdy terčem útoků. Jednomu pokousal cestující bez jízdenky palec. „Od začátku letošního roku spolupracovali při řešení 425 případů. V loňském roce to bylo 695, předloni 684 případů," shrnul data ke konci září mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Jejich kolegové v Přerově nebo Šumperku si podobné druhy výjezdů nepřipisují vlastně vůbec. V Prostějově vyráží k městským autobusům strážníci zřídka.

„Dvakrát ročně se na nás obracejí řidiči autobusů s požadavkem na vyloučení cestujícího z přepravy, protože narušuje veřejný pořádek. Jedná se o podnapilé osoby," zhodnotil Jan Nagy, velitel prostějovské městské policie. Dodal, že situace obvykle končí blokovou pokutou.

MHD v Přerově i Šumperku zajišťuje společnost Arriva, která sama provádí kontroly cestujících, a to u městských i dalších linek. „V oblasti Přerovska kontrolujeme zhruba 1200 spojů za rok, na Šumpersku je to zhruba 1000 spojů ročně. V každé z uvedených lokalit evidujeme do deseti přestupků za kalendářní rok," informovala mluvčí společnosti Nikola Šeligová.

V Olomouci se cestující uchylují k násilí

V Prostějově provozovatel FTL Prostějov neodhalil žádného černého pasažéra, přestože počet kontrol dosáhl za poslední tři roky čísla takřka 1700. Ve srovnání s Olomoucí je disciplinovanost cestujících v ostatních městech v kraji dána faktem, že nastupují předními dveřmi a jízdenku ukazují.

V hanácké metropoli naopak není výjimkou, že se při přetahování o jízdenky a pokuty uchýlí cestující k násilí.

„Napadení revizorů jsou čím dál běžnější, naštěstí letos jsme zatím nezaznamenali napadení s následkem pracovní neschopnosti. V minulosti byl revizor už například pokousán na palci. Do pravé ruky se mu zakousl cestující bez platného jízdního dokladu," konstatovala Martina Krčová, mluvčí Dopravního podniku města Olomouce.

Obětí ataků se letos stali někteří šoféři. Třeba v dubnu uštědřil cyklista jednomu z nich ránu pěstí na křižovatce ulic Na Střelnici a Lazecká. Incident stále řeší policie.
Pokud by se odehrál útok na cestujícího, musejí profesionální šoféři zareagovat.

„Mají pokyn zastavit na nejbližším vhodném místě, zavolat městskou policii a snažit se ochránit zdraví své a cestujících," popsala za dopravce FTL Prostějov Magda Slavíčková.