Diskotéky osmdesátých let v Přerově

Velký boom tanečních diskoték zažili v osmdesátých letech Přerované. Při vůbec prvním přerovském Disco Maratonu v roce 1980 Městský dům v Přerově doslova praskal ve švech a tanečníci museli na parketu vydržet několik hodin.

Lidé také na diskotékách hlasovali o nejpopulárnější písničku večera. Disco plesy se konaly i v dnes již zbourané Komuně, která byla v době konání akce tak plná, že se tudy nedalo projít.

Dýdžejové tehdy jezdili i do menších obcí, kde pořádali své akce hasiči nebo sokoli. Z pohledu bývalého DJ Bohuslava Přidala, který tehdy seděl za mixážním pultem, to byla zlatá éra.

Psal se rok 1988 když svazácká organizace Velká Dlážka za pomoci Osmeku a přerovského gymnázia uspořádala akci s názvem Koně se také střílejí v menším aneb Taneční maraton.

Taneční maraton

Soutěže se zúčastnilo celkem čtrnáct týmů, které se skládaly vždy ze dvou tanečníků a jednoho manažera. Své síly pak poměřily v osmihodinovém maratonu, který se konal na prknech přerovského Klubu železničářů.

Pravidla byla pevně stanovena, tancovalo se vždy pětačtyřicet minut na danou hudbu, navíc k tomu museli tanečníci projít deseti minutami takzvané akční soutěže. Na převlečení a oddych měli pouhých pět minut.

Hudbu soutěžním týmům pouštěl Zdeněk Čapka, a to vždy vybrané druhy. Zaznělo tak klasické disko, nová vlna a rockové pecky, ale i country, a také drsná série polek a valčíků.

Na parketu se do toho tanečníci obuli a předváděli nejrůznější kreace. Po pár hodinách se začaly páry na základě bodování taneční poroty a výsledků soutěží redukovat.

Zvítězili opravdu všichni, co dokončili. Akce proběhla za velkého zájmu veřejnosti, návštěvnost přesáhla čtyři stovky.