Prezident Václav Klaus asi před týdnem tento zákon podepsal a měl by začít platit od 1. července 2010. Rozhodnutí o tom, zda kouření ve své restauraci povolí nebo ne, pak bude na jejich majitelích.

Kde si smí člověk zapálit a kde ne, lidé poznají ze speciální nálepky, kterou bude muset mít zařízení nalepenou na vstupních dveřích.

Kuřácké restaurace v Přerově převládají V Přerově se v současné době dají najít restaurace i hospody, kde se vůbec nekouří, zatím však stále převažují ty, které milovníky nikotinu nijak neomezují.

Mezi ně patří například i přerovská hospoda K2. Tam mají ze zavedení nekuřáckých prostor spíše obavy. „My rozhodně o zákazu kouření neuvažujeme. Jsme pivnice, takže si sem lidé nejčastěji chodí na cigaretu k pivu. Máme tady pravidelné štamgasty, o které bychom určitě přišli. Myslím, že by nás to zničilo,“ řekla barmanka pivnice K2.

Své o ztrátě zákazníků v tomto případě ví i personál přerovské restaurace Marvan. „V naší restauraci se původně nekouřilo a měli jsme takovou představu, že bude často vyhledávána mezi nekuřáky,“ uvedla Martina Kolibrová, která provozuje restauraci Marvan v ulici Malá Kostelní v Přerově.

„Nikdo nám sem nechodil a my z něčeho musíme platit nájem a energie. Tržby nám opravdu nešly a jedinými zákazníky byly maminky s dětmi. Proto jsme byli nuceni kouření opět povolit,“ posteskla si.

Kuřáci by nám možná zvedli tržby V to, že by jí kuřáci zajistili větší tržby, věří i majitelka Café Yvy, které sídlí vedle přerovského kina Hvězda. „U nás v kavárně se nekouří už od jejího otevření, ale nemyslím, že je to úplně nejlepší řešení. Podle mě by sem chodilo více lidí, kdyby se tu kouřit mohlo,“ řekla majitelka Café Yvy Yvona Kocfeldová.

Kdyby to záleželo na ní, pravděpodobně by kouření v kavárně povolila. „To ale nemůžu. Jsme spojeni s kinem Hvězda a v podmínkách je, že jsme nekuřácké zařízení,“ dodala.

Někteří si však na situaci tady zvykli a přizpůsobili se. „Už máme svoji klientelu, která si zvykla, takže kdo si chce jít zapálit, má tu možnost venku, a to jak v létě, tak v zimě,“ dodala k tomu barmanka Veronika Kocfeldová.

V Přerově se ale myslí i na nekuřáky, i když v mnohem menší míře. Ti si mohou posedět například v cafébaru Base Camp, v klubu Magic nebo právě ve zmíněné restauraci Cafe Yvy. „U nás se nikdy nekouřilo a nehodláme na tom nic měnit. Občas se někdo najde a stěžuje si, ale u nás se kouřit nebude. Máme tu naopak hodně spokojených zákazníku, kteří si pochvalují, že nesmrdí dýmem. Snažíme se hlavně vyhovět nekuřákům a těší nás, že máme dobré ohlasy,“ řekla spolumajitelka cafébaru Base Camp Klára Mervardová.

Najdou se ale i restaurace, které protikuřácký zákon vítají a úbytku zákazníku se nebojí. Jako například restaurace a pizzerie Pekas.

„Přemýšlíme, že bychom z naší hospody udělali nekuřáckou. Myslím, že kouření v poslední době upadá a není v módě. Většina našich hostů jsou nekuřáci, a proto se od 1. ledna budeme opravdu přiklánět k nekuřáckému prostředí. Nebojím se, že to nějak ohrozí naše tržby, stále tu bude možnost zakouřit si venku na zahrádce,“ říká provozní Lucie Valášková, restaurace a pizzerie Pekas.

Adéla Novákovác a Naděžda Švrčková