Česko-americký start zažil Městský dům v pátek večer. S vizáží pouličního hudebníka vystupuje kytarista Dean Brown, který se obklopil českými muzikanty.

VIDEO ZDE

Spolupráce jim více než svědčí a publikum obdivuje jejich um potleskem. Dean Brown je v ráži a přesvědčuje nás k hromadnému zpěvu.

„Chcete si zazpívat? I kdyby ne, budete muset, jinak vás odsud vyhodíme," říká s úsměvem. Nápěvek „We don´t have to talk abou it" (v překladu Nemusíme o tom mluvit, pozn. red.) na jeho znamení několikrát opakujeme a můžeme si tak vystoupení vychutnat až do konce.

Vedle Deana Browna si večer viditelně užívá také saxofonista Karel Růžička mladší, který od devadesátých let žije v New Yorku.

Syn nedávno zesnulého jazzmana není v Přerově poprvé – v minulosti se účastnil amatérské soutěže, která byla nedílnou součástí festivalu.

„Byl jsem tady v roce 1990 nebo 1991 a hned jsme vyhráli. Další rok jsme byli druzí, pak jsme jeli do Varů na festival, kde jsme taky vyhráli, a potom do Francie. Takže Přerov byl dobrý začátek kariéry, je to takový další domov," prozrazuje později v šatně.

S Deanem Brownem společně vystupují také v New Yorku. Pro oba jsou tři říjnové dny v Přerově nabité – starají se totiž o večerní after party, kde improvizace a kreativita propuká v komornější atmosféře.

Tanec a hudba z Kuby

Páteční večer se ale nesl ještě v dalším rytmu, a to latinsko-americkém. O zábavu se v hlavním sále postarali kubánští Tiempo Libre.

VIDEO ZDE

Hlavní zpěvák Xavier Mili zlákal k tanci hned několik diváků, které ze zadních řad přivedl pod pódium. Kroucení boků i rukou, boduje ten, kdo si z tanečních kurzů pamatuje kroky tance cha-cha.

Pro ortodoxní jazzmany možná trochu silné kafe, podle nás ale právě tyto žánrové odchylky jazzu báječně okoření program. Zpocení muzikanti předvedli show, na kterou budeme ještě dlouho vzpomínat.

Festival uzavřel Christian McBride

Tři dny v jazzem tepajícím Městském domě nabízejí ale nejen skvělé hudební zážitky, ale také vřelá setkání. Svědky jednoho z nich se nečekaně stáváme v sobotu večer na chodbě před šatnami účinkujících.

Americká saxofonistka Tia Fuller, která už má své vystoupení za sebou, se nadšeně objímá s bubeníkem a pianistou z Christian McBride Tria.

Přestože se tato skvělá partička teprve chystá předvést, co umí, všichni tři pánové jsou v klidu. Že měli na cestě malé zpoždění? Komu by to vadilo?

Hvězdy světového jazzu se netají tím, že jsou v Přerově poprvé.

„Je to moje premiéra v České republice. Jsem nadšená i z toho, že jsem se tu dnes potkala s Vanessou Rubin, ale také s Christianem McBridem. Je to téměř rodinné setkání, Christian je pro mě jako bratr a Vanessa starší sestra," směje se saxofonistka Tia Fuller, která na podiu doprovázela i dvacetinásobnou držitelku Grammy Beyoncé a účinkovala i po boku Esperanzy Spalding.

Inspirující atmosféra

Renomovaná mainstreamová zpěvačka Vanessa Rubin, která právě přišla z pódia, je naprosto bezprostřední. Po koncertě rozdává autogramy a zdraví se s ředitelem festivalu Rudolfem Neulsem, jako by to byl její starý známý.

„V Přerově jsem poprvé a strašně jsem si to užila. Je to pro mě vždycky dobré objevovat nová místa a dělat dobrou hudbu s kvalitnímu muzikanty. Taková atmosféra, jaká byla na zdejším festivalu, je vždycky inspirující," říká světoznámá jazzová zpěvačka, kterou na podiu v Přerově doprovázeli pianista Danny Grissett, kontrabasista Josh Ginsburg a bubeník Darryll Hall.

„Mou spřízněnou duší je pianista Danny. Když jsme společně na podiu, tak můžeme vytvořit cokoliv. Věřím mu. Pracuji i s jinými fenomenálními hudebníky, protože chci získat, vždycky to nelepší," směje se. „A to je také důvod, proč jste tady," usmívá se ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Kontrabasista Christian McBride se přidává k hloučku svých jazzových přátel a přiznává, že není moc nadšený z toho, že sobotní festivalový koncert uzavírá.

„Znám totiž Tiu i Vanessu a moc dobře vím, že odvedly dobrou práci," vysvětluje. Jeho skvělé vystoupení, které je tečkou za jubilejním ročníkem Československého jazzového festivalu, ale potvrdilo, že kdo chtěl spatřit jednoho z nejlepších kontrabasistů na světě – ten ho právě viděl.

A skromnost pětinásobného držitele Grammy, o němž mnozí mluví jako o přírodním úkazu, nebyla na místě.

Autorky: Petra Poláková-Uvírová, Iva Najďonovová