Náročné opravy, které si vyžádaly náklady za téměř osmdesát milionů korun, probíhaly po etapách v průběhu loňského roku. V nemocnici jsou nyní tři zmodernizované rentgenové vyšetřovny, vybavené přístroji za téměř 20 milionů. Dvě skiaskopické a jedna skiaskopicko-skiagrafická.Otevření nově zrekonstruovaného pavilonu radiodiagnostiky v Přerově

„Skiaskopicko-skiagrafický přístroj umožňuje vyšetření jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva. Probíhá tak, že se trávicí trubice naplní kontrastní látkou, a poté provede dynamické vyšetření s možností rychlé frekvence snímků za jednu sekundu a následné zpracování dat," přiblížila primářka radiodiagnostického oddělení Romana Tarnoczy.

Nová skiaskopická stěna má vyšší rozlišení zobrazení a vyšetření je rychlejší a kvalitnější. Přístroj se používá i pro běžné snímkování pacientů v širokém spektru vyšetření.

„Ať už jsou to snímky plic, břicha, skeletu končetin nebo páteře," doplnila.

Pacienti ocení hlavně zkrácení doby čekání.

Dosud byly totiž rentgenové snímky zpracovávány na takzvané filmové kazety, což zabralo podstatně více času. „Teď jsou však pouze v digitální podobě a pacientům tak odpadá jejich nošení na odborné ambulance a manipulace s mnohdy objemnými obálkami," shrnula hlavní výhody primářka.

Plus pro lékaře je zase to, že si mohou snímky prohlížet ve vyšší kvalitě a přímo na svých monitorech. S obrazovými informacemi pak mohou dále pracovat. Snímky jsou navíc uchovávány v elektronických archivech.Otevření nově zrekonstruovaného pavilonu radiodiagnostiky v Přerově

Spojovací koridor

Vyšší komfort pocítí i pacienti jiných oddělení.

„Novinkou je spojovací koridor, díky němuž se dostanou suchou nohou od pavilonu operačních oborů přes chirurgickou ambulanci a budovu radiodiagnostiky a hematologie až do pavilonu interních oborů," uvedl ředitel přerovské nemocnice Tomáš Uvízl.

Lékárná v novém hávu

Jiné uspořádání má i lékárna, která prošla totální rekonstrukcí a je lépe přístupná.

„Přesunula se více do centra nemocnice, takže ji budou mít po cestě pacienti, kteří směřují z interny a neurologie. Velkou výhodou je, že se k nám dostanou i pacienti na vozíčku, a to díky bezbariérovému přístupu," pochvaluje si vedoucí lékárny Jana Oščádalová.

Podle olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) se v minulých letech do rekonstrukce přerovské nemocnice investovalo na dvě stě milionů korun.

„To, co chceme určitě ještě udělat, je dokončit rekonstrukci interního pavilonu," doplnil ho ředitel nemocnice. V plánu je ale i rekonstrukce vnitřních prostor Léčebny dlouhodobě nemocných.

Chystají se na park

„Chtěli bychom upravit také parkový areál. Stavební činnost totiž zanechala stopy na komunikacích – silnicích a chodnících a poničená je i zeleň," zmínil Tomáš Uvízl.

Rekonstrukce pavilonu radiodiagnostiky si vyžádala celkové náklady 80 milionů korun a umožnila ji především dotace z Regionálního operačního programu ve výši 42 milionů. Další finanční prostředky poskytl také Olomoucký kraj.