Jenže tito kvalifikovaní odborníci na trhu práce dlouhodobě chybí. Podle výchovných poradců základních škol žáci, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání, nemají o strojní a stavební učební obory zájem.

„Na trhu práce je dlouhodobá poptávka například po profesích typu obráběč kovů, svářeč a zámečník,“ upřesnil Bedřich Šenvajc z Úřadu práce v Přerově. Podle jeho slov však poptávka po těchto dělnících převyšuje nabídku. „Absolventů, kteří tyto obory vystudují, není mnoho,“ vysvětlil Šenvajc.

Nezájem o studium tříletých učebních oborů ve strojní a stavební oblasti potvrzují i výchovní poradci základních škol na Přerovsku. „Zájem převládá o studium na středních školách, jako je třeba průmyslová škola, obchodní akademie či gymnázia. Na tříleté učební obory se žáci moc nehrnou,“ sdělila Marie Hobzová, výchovná poradkyně ze Základní školy Želatovská v Přerově.

Přitom většina absolventů žádaných dělnických profesí nemá na trhu práce žádné větší problémy uplatněním. Uvedla to například Šárka Bláhová ze Střední odborné školy průmyslové a středního odborného učiliště strojírenského v Hranicích.

„Řekla bych, že až sedmdesát procent našich absolventů najde uplatnění v oborech, které vystudují. Zbývající studenti se věnují studiu dál a mizivé procento je zařazeno do evidence pracovního úřadu,“ řekla Bláhová.

Že je schopných a kvalifikovaných řemeslníků jako šafránu, jsou si vědomi především zaměstnavatelé.

„Podle mého osobního názoru problém je v tom, že neexistuje dostatečná propagace a společenská podpora některých dělnických oborů. Do popředí zájmu se totiž v současné společnosti dostávají ekonomové a manažeři, což dokládají mnohdy přeplněná gymnázia a obchodní akademie,“ řekl specialista na nábory nových zaměstnanců společnosti Meopta – optika, s.r.o. Michal Gramblička.

Tato společnost se proto jako mnozí jiní snaží nacházet nové zaměstnance v řadách studentů a učňů daných oborů. „Úzce spolupracujeme s úřadem práce a různými školami. Pravidelně k nám také chodí studenti na praxi, což nám umožňuje navázat s nimi užší kontakt a vybrat si z nich budoucí pracovníky,“ uvedl Michal Gramblička.

Těm, kteří vystudovali jiný obor a přesto by se chtěli žádaným dělnickým profesím věnovat, podává pomocnou ruku úřad práce.

„Nabízíme rekvalifikační kurzy v některých technických a řemeslných oborech, ale žádosti o tyto kurzy jsou posuzovány individuálně, protože v některých případech je nutné splnit určitá kritéria,“ řekla Zdeňka Žužková z Úřadu práce v Přerově.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika