Jaký dopad má aféra na Vysokou školu logistiky v Přerově, na to jsme se zeptali rektora Václava Cempírka.

Bavíte se se studenty otevřeně o celé situaci? Jak vnímají informace o zpochybnění studia Michala Záchy na vaší škole?
Některé skupiny studentů se nás dotazují, protože máme Edukační centrum v Praze - a tam se přece jen politikou více žije. Dotazy byly obvyklé a očekávali jsme je. Reagovali jsme na ně tak, že mohou být studenti v klidu, že pan Zácha žádné úlevy neměl.

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu
Falešný inženýr? Policie zpochybnila titul Záchy získaný na vysoké škole

Studijní agendu máme vedenou chronologicky a systematicky. Nikdo by neprokázal, že bychom do té agendy vstupovali a něco tam manipulovali. To je jak za bakalářský, tak magisterský obor. Zkoušky se vkládají do systému, jsou uvedená data, takže z tohoto věcného, formálního i chronologického hlediska je vše správně. Situace se naštěstí nepromítla do snížení zájmu o studium na naší škole.

Můžete popsat, jak probíhalo studium Michala Záchy na vaší škole?
K panu Záchovi mohu říct, že studoval standardní dobu, absolvoval kombinovanou formu studia v bakalářském studijním programu, ale i magisterském. Měl individuální studijní plán s ohledem na své pracovní vytížení. To ale není nic neobvyklého, individuální studijní plán má u nás řada studentů kombinovaného typu studia, kteří zastávají vysoké posty ve firmách a v podnikatelské sféře.

U státní závěrečné zkoušky, kdy obhajoval diplomovou práci, byla přítomna komise složená z akademiků, a to jak interních z Vysoké školy logistiky, tak i externích pracovníků, kteří jsou nezávislí. Nikdo tedy nemůže napadnout, že by měl jinou komisi jako ostatní studenti. Jeho diplomová práce se týkala zlepšení organizace ve veřejné hromadné dopravě v Olomouci a tohoto tématu se také týkaly dotazy komise.

ODS byla v Přerově po loňských komunálních volbách třetí nejúspěšnější.
Přerovská ODS se chce očistit od politiků, spojených s korupcí

Jak vy osobně vnímáte kauzu vrcholného komunálního politika, podezřelého z korupce?
Považovali jsme pana Záchu za odborníka a člověka, který má politickou kariéru před sebou. Diskutoval s námi často problémy, týkající se dopravy. To znamená - dopravní infrastrukturu, vedení vysokorychlostní trati kolem Přerova, řešili jsme také běžné problémy, týkající se dopravy. Třeba signály z některých měst - například z Hranic, že vlaky přijíždějí až po osmé hodině, kdy je zahájena školní výuky a odebírá jim to studenty na některých odborných školách.

Po odvysílání reportáže pořadu Reportéři ČT se o Vysoké škole logistiky opět mluví. Tentokrát v souvislosti s výší ročního nájemného, které platí škola městu. Je podle vás tato částka adekvátní?
Srovnání výše nájmu s ostatními středními školami nemohu komentovat, protože tyto školy zřizuje Olomoucký kraj. Za naši školu mohu říci, že náklady na energie, tedy teplo a vodu, jsou značné a platíme ročně kolem 800 tisíc korun. Hradíme i středně náročné opravy a další náklady.

Výši nájemného na Vysoké škole logistiky v Přerově vysvětloval na úterní tiskové konferenci primátor města Petr Vrána (ANO).
Opozice kritizuje výši nájmu, kterou platí Vysoká škola logistiky městu Přerov