„Aktualizace původního projektu na rekonstrukci spěje do finále a snažíme se ho sladit s další investicí na městském hřbitově - vybudováním retenční nádrže na zachycení dešťové vody. Chceme, aby se oba tyto projekty realizovaly ve stejný čas,“ nastínil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Investice za zhruba 70 milionů korun zahrnuje kompletní rekonstrukci obřadní síně včetně navazujících administrativních budov. „Po přestavbě budovy na Masarykově náměstí 16 je to druhá největší akce města - rekonstrukci obřadní síně ale financujeme pouze z městských peněz. Máme na opravy vyčleněné finance a až budeme mít v ruce projekt, přípravy se naplno rozběhnou. Chceme začít v letošním roce,“ řekl.

S nedostatkem parkovacích míst zápasí také ulice Jasínkova a Interbrigadistů v Přerově.
V Přerově přibudou desítky nových parkovacích míst

Smuteční síň je dominantou nové části hřbitova a byla vybudována v roce 1987. O čtyři roky později na tuto stavbu navázal objekt vazárny. „Do oprav této budovy se v minulosti výrazně neinvestovalo, je tedy ve špatném stavu. Rekonstrukce zahrnuje novou střechu, zateplení, kompletní výměnu elektrorozvodů, nový systém vytápění a měnit se budou i okna ve štítové stěně,“ vyjmenoval Bohumír Střelec, jednatel Pohřební služby v Přerově.

Úpravou projde také interiér smuteční síně. „Lavice uvnitř budou nové, počítá se s obkladem z pískovce a změní se i katafalk a výjezd rakve ze smuteční síně,“ upřesnil Střelec.

Poslední větší investicí na přerovském hřbitově byla v roce 2013 rekonstrukce staré obřadní síně, ve které je dnes kolumbárium. Pozdější úpravy se týkaly pouze venkovní části hřbitova, kde vznikly nové urnové háje.

Ve smuteční síni se koná pět set až šest set pohřbů do roka. „Je jasné, že si tak velký rozsah stavebních prací vynutí dočasné uzavření smuteční síně. Veřejnost budeme včas informovat o tom, kam se obřady přemístí,“ shrnul Vladimír Lichnovský.

Michala Záchu nahradil v zastupitelstvu Petr Caletka (vpravo).
Přerovská ODS přišla o polovinu členů

Jednou z úvah je podle jednatele Pohřební služby Bohumíra Střelce přesunout smuteční obřady do kostela sv. Michala na Šířavě. „Další varianty nyní řešíme, protože ne všichni pozůstalí chtějí mít obřad v kostele. Největší smuteční síň i s krematoriem se nachází v Olomouci. Krematoria jsou ale kromě Olomouce také ve Zlíně, Šumperku, Ostravě nebo Brně,“ doplnil.

Po dobu rekonstrukce bude podle něj nutné přesunout také Pohřební službu. „Přestěhujeme se zřejmě do menší budovy u vstupní brány, která se nachází v části, kde jsou i veřejné toalety. Přesun ale budeme řešit až ve chvíli, kdy se přípravy na rekonstrukci naplno rozběhnou,“ zmínil Střelec.

Městský hřbitov

Městský hřbitov v Přerově, který vznikl v roce 1877, byl v minulosti menší než dnes. V současné době zabírá plochu 52 631 metrů čtverečních a dělí se na starou část, do níž se vstupuje hlavní branou z ulice 9. května, a novou - do té se vchází z ulice U Hřbitova.

Nová část se nachází na ploše, kde mělo být kdysi koupaliště. Bazén ale nesloužil svému účelu, a proto byl zasypán a osazen květinami. Poblíž jsou i lavičky, takže je místo určeno návštěvníkům k odpočinku.

Areál kdysi věhlasné továrny na výrobu čokolády, marmelády a cukrovinek Terezie Hrubé na Osmeku v Přerově hodlá jeho majitelka Dagmar Vobecká (na snímku) zpřístupnit veřejnosti pro pořádání kulturních akcí.
Chtěli bychom areál továrny Terezie Hrubé zpřístupnit lidem, říká Dagmar Vobecká

Na hřbitově je dnes 10 tisíc hrobových míst, 600 dalších pak v kolumbáriu. Každý rok přibude 30 nových hrobových míst, převážně v urnovém háji. Kromě toho se zde nachází i pět vsypových louček a čtyři kaple - Psotova, Kokorova, takzvaná Šedá a Červená.