Kromě modernizace smuteční síně a obřadních prostor se stavební úpravy dotknou také administrativní části, provozního zázemí, místnosti pro nejbližší pozůstalé a bezprostředního okolí.

Rozsáhlá rekonstrukce potrvá rok s tím, že záměr zadat veřejnou zakázku musejí nejprve schválit zastupitelé.

„Je to druhá největší investice města v letošním roce a s rekonstrukcí začneme v říjnu. Akci koordinujeme také s vybudováním retenční nádrže pro zadržování dešťové vody, která by měla začít v letních měsících,“ nastínil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

U sídliště v Sokolské ulici v Přerově vyrostla dešťová zahrada, nebezpečné stromy u Strhance v ulici Na Hrázi nahradila nová výsadba. Na projekt získalo město významnou dotaci z Norských fondů.
V Sokolské ulici vzniklo netradiční hřiště. Zabaví děti a zlepšuje mikroklima

Původní projektovou dokumentaci z roku 2018 bylo nutné aktualizovat. „Rozhodli jsme se, že ke dvěma navrhovaným etapám připojíme i rekonstrukci administrativní části a kanalizace, která už je ve velmi špatném stavu,“ vysvětlil Lichnovský.

Bývalý hotel Strojař v Přerově
Jak rozkvete rondel u Strojaře? Rozhodnout můžete i vy, podívejte se na návrhy

Smuteční síň stojí na Městském hřbitově od roku 1987 a generální opravou dosud neprošla. Jaká proměna ji čeká? Stávající dispoziční uspořádání zůstane zachováno.

Pohřby v kostele sv. Michala?

„Interiér se změní a po úpravách bude v přírodních tónech světlého dubu a pískovce, v kombinaci s prosklenými částmi. Katafalk bude nově umístěn na pódiu, obložený antracitovým mramorem. Vše doplní mosazné prvky v matně zlaté barvě a nadčasový sedací nábytek,“ přiblížila vedoucí odboru řízení projektů a investic přerovského magistrátu Ivana Pinkasová.

Veřejnosti se zpřístupní galerie, kde je navrženo pět lavic pro sezení.  Stavebních úprav se dočkají také prostory pro nejbližší pozůstalé, administrativní úsek a technické zázemí - včetně rozvodů kanalizace, vodovodů a elektřiny. Součástí stavby je i bezbariérové WC.

Na demontáži fasády bývalé kancelářské budovy na náměstí T. G. Masaryka 16 v Přerově intenzivně pracují stavebníci ze zhotovitelské firmy. Práce probíhají i na střeše objektu.
Sledujeme pro vás rekonstrukci budovy bývalého Emosu. Co se děje aktuálně?

Proměnou projde okolí smuteční síně, kde je v plánu vydláždění plochy před hlavním vstupem a vchodem pro rodinu, spraví se také schodiště.

„Vzniknou zde i dvě zenové meditační zahrady - jedna v atriu a druhá mezi budovou obřadní síně a vstupem pro rodinu. Projektant počítá rovněž se zvonicí,“ řekla.

Pohřby se ve smuteční síni na Městském hřbitově během rekonstrukce konat nebudou. Pohřební služba proto nyní intenzivně jedná o náhradních prostorách.

Pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje v Přerově
Noc kostelů v Přerově láká na koncerty i akce pro děti. Tady je PROGRAM

„Smuteční obřady mohou probíhat v kostele sv. Michala na Šířavě, ale jednáme i o dalších variantách. Veřejnost s výsledky včas seznámíme. V náhradních prostorách bude po dobu rekonstrukce zajištěn také výkon pohřební služby - tedy vyřizování pohřbů. Beze změny budou fungovat vazárna a květinářství, úpravy zesnulých a chladicí boxy,“ uzavřel jednatel Pohřební služby Bohumír Střelec.