Naprostá většina lidí, kteří kolem reklamních ploch denně chodí, kolem nich projde bez povšimnutí. Plakáty však splňují svůj účel například v době, kdy lidé čekají na autobus a plakátovací plocha je hned vedle zastávky.

Reklamní sloupy v rozích náměstí zaujaly i turisty z Náměště nad Oslavou. „Chtěli jsme se jen podívat, co se tady u vás ve městě děje. Je to asi nejjednodušší způsob, jak se dozvědět o nějaké zajímavé akci,“ sdělila Jaroslava Pokorná, která kromě Hranic navštívila také sousední Teplice nad Bečvou s lázněmi, jeskyněmi a propastí.

Mnoho očí však vůbec nepohlédne na sloupy s desítkami plakátů, které stojí na parkovišti ve Zborovské ulici před gymnáziem. Místo aby zaujaly a nalákaly zájemce na různé akce, motoristé spíše nadávají, že zbytečně zabírají místa k parkování. Chodci z poměrně frekventovaného, avšak asi patnáct metrů vzdáleného chodníku, stejně tak jako lidé z přístřešku autobusové zastávky, to mají ke sloupům příliš daleko.

„Akorát to tady zavazí a k ničemu to není. Navíc jsou tu dva sloupy vedle sebe a na obou jsou stejné plakáty, to nechápu. A celkově jsou dnes reklamy na každém rohu, já bych to úplně zrušil,“ komentoval rozčileně muž, který však neuvedl své jméno.

„Máme zájem na tom, aby se počet reklamních ploch rozšířil. Také chceme upravit umístění ploch, protože některé plochy jsou na místech, kde si jich málokdo všimne,“ potvrdila ředitelka Městského kulturního zařízení v Hranicích Helena Votavová. „Mnohé plochy vyžadují celkovou rekonstrukci, budeme na tom postupně pracovat,“ dodala.

Rozšíření počtu reklam ve městě odůvodňuje ředitelka tím, že především v některých obdobích roku, jako například před volbami, musejí některé zájemce o výlep odmítat. „Stalo se nám, že jsme museli vracet zákazníkům peníze jako přeplatek, protože se jejich plakáty zkrátka nevešly,“ podotkla Votavová.

Podobně jako v řadě dalších měst, i v Hranicích se setkávají s nelegálně vylepenými plakáty. Jakmile nějaký takový pracovník odhalí, snaží se zkontaktovat s tím, koho plakát propaguje a slušně se dohodnout, aby se situace již příště neopakovala.

V době, kdy je zájemců o reklamu méně, se pracovníci Městského kulturního zařízení snaží plakátovací plochy očistit od starých výlepů. „Když jsme čistili na náměstí, strhávali jsme plakáty ještě z roku 2000,“ přiznala Helena Votavová. Na závěr doplnila, že se často setkávají s projevy vandalismu. Mnohdy se stane, že je celá plocha stržená a výlep musí být proveden znovu.

Zaplatit si reklamu v Hranicích není příliš drahé. Například plakát formátu A 3 na 1 den na 1 ploše stojí jen 3 koruny.