„Zatím jsem tady čtvrt hodiny, ale obávám se toho, co mě čeká u přepážky. Mám totiž zaplatit pojistku na auto, které vůbec nemám. Vzhledem k tomu, jak systém funguje nebo spíš nefunguje, to zřejmě bude auto někoho úplně jiného," konstatoval na chodbě úřadu Zdeněk Skopalík z Přerova.

Asi padesát minut čekala na přihlášení svého auta také žadatelka z Přerova.

„Zdržuje mě to. Musela jsem se kvůli tomu omluvit v práci a už tu sedím skoro hodinu," poznamenala.

Registr pořád obsahuje chyby

Úředníci z oddělení dopravně správních agend potvrdili, že od léta, kdy centrální registr motorových vozidel poprvé zkolaboval, změna k lepšímu nenastala.

„Pořád nacházíme nějaké chyby, a to v základních údajích – k těm nejčastějším patří datum vydání technického průkazu a nebo registrační značky. Údaje musíme ověřovat a chyby spravit, takže úkon, který by jindy zabral dvacet minut, teď tedy trvá čtyřicet minut," pokrčil rameny Jiří Navrátil z přerovského magistrátu, který komunikuje s žadateli u přepážky. Podle něj se tedy pro úředníky od července, kdy nastaly první problémy, nic podstatného nezměnilo.

Spuštění centrálního registru motorových vozidel řidičům před více než třemi měsíci pořádně pocuchalo nervy. Systém totiž několikrát zkolaboval a lidé kvůli tomu museli vystát dlouhé fronty. Jeden z žadatelů v Přerově dokonce ze vzteku rozbil vyvolávací zařízení, jiný zase podal stížnost a dožadoval se náhrady škody za cestu a čas, které strávil na úřadě čekáním.

„Několikrát se nám stalo, že mělo auto chybné datum vydání registrační značky a v kolonce se místo správného údaje objevilo 1. 1. 1901," popsal jeden z častých problémů pracovník registru vozidel Miroslav Kovařík.