Pokud se jejich stav zhorší, lékařskou pomoc najdou v bývalých okresních nemocnicích v Přerově a v Hranicích.

Pro pacienty z odlehlejších míst to však znamená, že se musí na pohotovost, tedy lékařskou službu první pomoci, nějakým způsobem dopravit a zdolat tak několikakilometrovou vzdálenost.

„Obyvatelé naší obce v případě výskytu nějakých zdravotních komplikací vyhledávají nemocnici buď v Kroměříži, nebo v Přerově. I když spadáme pod přerovský okres, do Kroměříže to máme až o polovinu blíž. S přepravou je však problém. Do Přerova jede poslední autobus někdy před jednadvacátou hodinou a do Kroměříže dokonce už okolo devatenácté hodiny. Přitom návrat není možný. Lidem nezbývá, než si zajistit odvoz do nemocnice tím, že poprosí někoho z rodiny nebo ze známých, aby je odvezli autem,“ řekl Zdenek Vrána, starosta obce Křenovice na Kojetínsku, která je od Přerova vzdálena zhruba 20 kilometrů.

„Nedávno jsem vezl na pohotovost do přerovské nemocnice neteř, kterou trápily bolesti břicha. Její otec, můj bratr, pracuje přes týden mimo bydliště, takže jediný, kdo ji mohl autem odvézt, jsem byl v tu dobu já. Cesta autobusem nebo vlakem nepřipadala v úvahu. Neteř má teprve pár měsíců,“ svěřil se Tomáš Vidrman z Lipníku nad Bečvou.

A právě na příbuzné, známé či sousedy se musí lidé ze vzdálenějších obcí spolehnout, pokud je přepadnou vážnější zdravotní problémy.

„Doba se změnila. Dnes už i na vesnici není nic neobvyklého, že rodina vlastní i dvě auta. Pokud se tedy u někoho objeví nějaké zdravotní problémy a nejde o ohrožení života, většinou nemocného přepraví do nemocnice příbuzní autem,“ řekl Jiří Řezníček, starosta obce Tučín na Přerovsku.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika