VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vést nemocnici znamená mít vedle sebe dobrý tým

Přerov - Novým ředitelem nemocnice v Přerově se od 1. února stal Roman Gavanda.

14.2.2008
SDÍLEJ:

Ředitel nemocnice v Přerově Roman Gavanda.Foto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Ve funkci tak vystřídal Zdeňka Horáka, který nyní šéfuje nemocnici v Prostějově. Roman Gavanda má třiatřicet let a vystudoval ekonomii.

I přes svůj poměrně nízký věk má s činností ve zdravotnických zařízeních bohaté zkušenosti. Naposledy stál v čele nemocnice v Krnově.

ROZHOVOR

Jak jste se sžil se svou novou funkcí?

Jelikož jde o mé působení už v páté nemocnici, tak si myslím, že proces seznamování se s novým prostředím bývá čím dál kratší. Přece jen problémy ve zdravotnických zařízeních bývají obdobné. I když každá nemocnice i její jednotlivá oddělení určitou specifikaci samozřejmě mají.

O přerovské nemocnici mám informace takzvaně na papíře, ale seznámil jsem se s ní detailně už i osobně, abych si udělal představu, jakým způsobem by se organizace měla vyvíjet dál z hlediska strategie a investic.

Stejně jako váš předchůdce, ani vy nemáte lékařské vzdělání. Nepovažujete to za handicap?

Vést nemocnici je o dobrém týmu, nikoliv o jednotlivci. Člověk se musí umět obklopit řadou kvalitních odborníků z daných oblastí, které jsou spojené s chodem nemocnice.

Takovými klíčovými posty jsou konkrétně tady v Přerově například náměstek pro léčebněpreventivní péči a zároveň náměstkyně pro ošetřovatelskou péči.

V loňském roce se přerovská nemocnice dočkala po nákladné rekonstrukci nového stravovacího zařízení. Jaké další investice se plánují na letošní rok a výhledově do budoucna?

Na letošní rok je naplánována rekonstrukce výtahů, která je nevyhnutelná z důvodu splnění zákonné normy. Zároveň plánujeme přemístění rehabilitačního oddělení, čímž chceme dosáhnout úspor provozních nákladů.

Dále uvažujeme o spojení laboratoří, které jsou momentálně situované do několika míst areálu nemocnice. Chtěli bychom laboratoře sjednotit tak, aby byl jejich provoz co nejlépe organizován.

Interní oddělení prošlo v minulosti částečnou rekonstrukcí. Bude modernizace tohoto objektu pokračovat?

Rekonstrukce se týkala jednotky intenzivní péče a zbývá dokončit lůžkovou část tohoto oddělení. Dosud však nebyla zpracována studie, která by odhadla stavební náklady na tuto investici.

Jsem si jist, že tato investice nebude v budoucnu opomenuta. Probrali jsme teď investice spíše z hlediska stavební činnosti.

Jak to však bude vypadat s modernizací zdravotnických přístrojů?

Také v této oblasti budou vynaloženy nemalé finanční prostředky. Například interní oddělení by mělo získat novou gastroskopickou jednotku, pro urologické oddělení chceme zakoupit nový ureteroskop, pro porodnicko gynekologické oddělení nový kardiotokograf a dále je v plánu pořízení vzduchové vrtačky pro operační sály ortopedického oddělení.

ORL a urologické oddělení budou vybaveny novými videosystémy. Takže investic do přístrojové zdravotechniky je naplánovaných skutečně mnoho. Také na zakoupení počítačů a serverů nezbytných pro chod nemocniční informačního systému půjde významná částka ve výši 3,7 milionu korun.

Do funkce ředitele přerovské nemocnice jste nastoupil jen měsíc po zahájení reformy ve zdravotnictví. Jak se nemocnici daří vybírat poplatky za péči?

V tuto chvíli se setkáváme spíše s drobnějšími problémy, které ovšem nejsou až tak zásadního charakteru. S vybíráním poplatků je samozřejmě spojena větší administrativní zátěž pro střední zdravotnický personál.

Určitě práce přibylo, ale zároveň musím říct, že z hlediska rozpočtu nemocnice tento příjem tvoří vskutku zajímavou částku.Tu můžeme použít ke zkvalitnění péče, zejména v oblasti ošetřovatelské, kde ne vždy zbývají finanční prostředky.

Týká se to například nákupu nočních stolků, postelí, matrací a podobného zařízení, které je většinou v nemocnicích ve špatnémstavu.

V poslední době došlo v nemocnici ke dvěma personálním změnám. Jedna se týkala ředitelského křesla a druhá se dotkla vedení chirurgického oddělení. Jsou připraveny další personální změny?

Personální změny neplánujeme. Jsou většinou spojeny s odchodem lékařů, kteří se chtějí spíše věnovat privátním aktivitám než práci v nemocnici, nebo jde o přirozené odchody v rámci důchodového věku.

V rámci personálních změn však skutečně stojí v čele chirurgického oddělení nový primář. Je to pan Adolf Gryga. Jedná se o velmi zkušeného a erudovaného lékaře, který zastával funkci zástupce přednosty druhé kliniky chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc a zároveň působil v rámci vzdělávání a výzkumuna Univerzitě Palackého v Olomouci.

Je to osobnost, která nepochybně přispěje ke zvýšení odbornosti na tomto oddělení. V současné době probíhá na jednotlivých odděleních nemocnice analýza, jejímž cílem je zhodnocení činnosti a stanovení profilačních oborů nemocnice.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Autor: Dagmar Rozkošná

14.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavačka/pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Obsluha a poskytování odborných rad zákazníkům; Doplňování zboží a péče o vzhled prodejny,práce za pokladnou, práce s hotovostí, , Nabízíme:, Příspěvek na stravování 100,- Kč, zvláštní prémie, benefity., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: luko@lukoholesov.cz. Pracoviště: Luko, s.r.o. - hranice, Pod Lipami, č.p. 833, 753 01 Hranice 1. Informace: Chytílková, .

Výroba - Výroba Ruční balič 18 000 Kč

Ruční baliči Balič/ka - balení hotových výrobků a vylupování výrobků z formy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - Ing. Zdenek Prokop:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: reditel@imit.cz;, - telefonicky na čísle 777 711 401;, - osobně na adrese: IMIT s.r.o., Radslavice 315. Pracoviště: Imit s.r.o., 751 11 Radslavice. Informace: Zdenek Prokop, +420 777 711 401.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 14 890 Kč

Asistenti učitelů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14890 kč, mzda max. 18900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, individuální práce se žákem podle instrukcí učitele; pomoc při adaptaci žáka - pomoc při rozvoji sociálních dovedností, při orientaci v prostoru a čase, při řešení konfliktů se spolužáky, zprostředkování komunikace mezi rodinou a školou, pomoc v komunikaci a navazování sociálních vztahů, podílí se na vytváření hygienických a pracovních návyků, zajišťuje bezpečnost žáka při akcích mimo školu a při tělesné výchově, zajišťuje dohled o přestávkách, zajišťuje relaxaci; pomoc při přípravě pomůcek a materiálů pro žáka, , Požadavky:, vzdělání podle § 20 zákona č. 563/2004 Sb.:, - vysokoškolské - získané studiem v oblasti pedagogických věd;, - vyšší odborné - v oboru zaměřeném na přípravu pedagogických asistentů nebo sociální pedagogiku, - středoškolské s maturitou - v oboru zaměřeném na přípravu pedagogických pracovníků, - střední vzdělání s výučním listem - vyučení + další studium pedagogiky nebo vyučení + absolvování akreditovaného vzdělávacího programu pro asistenty pedagoga , , Nabízíme:, stravování; příspěvky z FKSP, , Zájemci se mohou hlásit u ředitelky školy - Mgr. Miluše Juráňové:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: zslipnik@zslipnik.cz;, - telefonicky na číslech 581 773 766 nebo 733 171 806;, - osobně na adrese: Střední škola a Základní škola, Osecká č.p. 301/2, 751 31 Lipník nad Bečvou (u prodejny LIDL). Pracoviště: Střední škola a základní škola lipník nad bečvou, osecká 301, Osecká, č.p. 301, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Miluše Juráňová, +420 581 773 766.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízečka, pokojská. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup po dohodě i dříve před termínem.., , Náplň práce:, Jedná se o úklid veřejných prostor restaurace a pivnice, výpomoc v úklidu hotelových pokojů, salonků s příslušenstvím a soc. zařízení., Pracovní doba: Krátký /dlouhý týden., , Praxe na dané pozici výhodou., , Nabízíme:, Podnikové stravování, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: prace@najizni.cz;, - telefonicky (po - pá 8,00 -12,00hod.) na čísle 581 218 284 - p. Šebesta;, - osobně po, st, pá od 8,00 do 12,00 hod. v recepci Hotelu Na Jižní. Pracoviště: Jipr, s.r.o. - hotel na jižní, Jižní čtvrť III, č.p. 2657, 750 02 Přerov 2. Informace: Miroslav Šebesta, +420 581 218 284.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Krajský sokolský slet v Přerově
95

Přerov hostil krajský sokolský slet. Na stadionu cvičilo přes 1700 cvičenců

V Přerově se srazili dva cyklisté, jeden z nich nadýchal

Dva zranění, škoda pět tisíc korun a 1,1 promile alkoholu v dechu, to je výsledek srážky dvou cyklistů, ke kterému došlo v pátek 15. června krátce před půl sedmé večer na ulici Kozlovské v Přerově.

Filip Novák: Turci? Fotbaloví fanatici, do centra radši nakupovat nechodím

/ROZHOVOR/ Když jsme s ním na konci roku 2016 dělali rozhovor naposledy, jen tak zmínil, že by se rád v budoucnu přesunul z dánského Midtjyllandu někam do tepla. „Mohl bych chodit po celou dobu v kraťáskách,“ vtipkoval obránce fotbalové reprezentace Filip Novák.

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 15. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT