Přerovská rodačka Ludmila Chytilová sice zaručený recept na dlouhověkost nemá, ale říká, že má optimistickou povahu. Právě ta jí v životě pomáhala překonávat těžkosti.

„Mít pozitivní mysl je důležité. Myslím, že moje dlouhověkost je i zásluhou tohoto daru, který jsem dostala do vínku. Z duševní pohody se pak odvíjí i ta fyzická,“ řekla jubilantka. Přerovanům není její jméno úplně neznámé, protože byla dlouhá léta aktivní v Sokole.

„Je historicky první stoletou jubilantkou, která je držitelkou Ceny města Přerova – Medaile Jana Amose Komenského. Ocenění získala před devíti lety za celoživotní obětavou činnost v Tělocvičné jednotě Sokol,“ řekla předsedkyně komise pro občanské záležitosti Ludmila Tomaníková.

Jubilantka prožila celých sto let ve svém rodném městě a dodnes je aktivní. Žije sice sama, ale v obklopení rodiny, která je jí oporou.

„Naše teta je na tom i přes pokročilý věk stále duševně dobře. Denně čte noviny, sleduje televizi a zajímá se o život kolem sebe. Pravidelně za ní docházíme a staráme se o ni. Když jsme byly malé děti, s láskou se starala o mě a mého bratra, máme jí co splácet,“ řekla její neteř Jitka Havrilková.

Ludmila Chytilová vlastní potomky neměla a svůj čas dělila mezi rodinu, tělovýchovnou jednotu a práci. „Teta pracovala jako vedoucí obchodního oddělení v Kazetě, osobně si pamatuje i původního zakladatele továrny Karla Zejdu,“ uzavřela. (svr, pu)