Přestože se debata v klubu Teplo, jíž se zúčastnili i místní Romové, obešla bez vyhrocených názorových střetů, rady poslankyně nedopadly zrovna na úrodnou půdu.

Debatu s Řápkovou v přerovském klubu Teplo uspořádal přerovský poslanec Zdeněk Boháč (ODS).

Nechyběli na ní zástupci neziskových organizací Člověk v tísni či Armáda spásy, ale také pracovníci sociálních odborů z Přerova, Hranic či Lipníku, vedení Městské a republikové policie.

Řápková se snažila popsat problémy, s nimiž se musela vypořádat ve funkci primátorky Chomutova. Právě ze svých zkušeností prý totiž čerpala při tvorbě nové legislativy.

„Dělnická strana nahlásila na severu Čech několik mítinků po sobě a situace byla dokonce tak vážná, že hrozilo vyhlášení výjimečného stavu,“ líčila.

Až poté, co se radnice pustila do potírání kriminality, nastalo v otázce bezpečnosti zlepšení.

„Začali jsme s tvrdšími opatřeními, jako jsou kontroly bytů, kdy jsme objevili skryté záškoláctví, podařilo se nám snížit drobnou kriminalitu častými kontrolami barů a heren, které probíhaly i dvakrát denně,“ líčila. Podle ní pomohla i výplata sociálních dávek formou poukázek.

Proč jste to nechali dojít tak daleko

Na její slova ale hned zareagoval jeden z přítomných romských podnikatelů.

„Proč jste to nechali dojít tak daleko? Pořád se mluví pořád o tom, co dělají Romové, ale nemluví se o tom, že čelní představitelé DSSS jsou napojeni na organizace v celé Evropě? To je to, co nám vadí,“ řekl.

„Jestli Romové páchají kriminalitu, ať za to sedí. Jestli dluží, samozřejmě. Takové zákony už tu jsou. Chybí mi ale nějaké rozdělení, jsme do toho házeni úplně všichni. Já pracuji, kluk je na vysoké škole, druhý se mi dobře učí, ale jsem to samé jako ti, co páchají kriminalitu,“ vyjádřil svůj názor.

Šéf územního odboru policie Martin Lebduška popsal, že Přerov se sice co do počtu trestných činů výrazně neliší od jiných měst, skryté sociální napětí zde ale doutná.

„Situaci se nám podařilo zvládnout hlavně díky projektu Tour de dvůr, do něhož se zapojili policisté, strážníci, ale i neziskovky a také místní Romové. Přerov už dvakrát při pochodu radikálů ukázal, že lidi chtějí řešit problémy, ale nikoliv s extrémisty a s Dělnickou stranou,“ poznamenal.

„Je to město jako každé jiné a spolupráce s romským etnikem je velmi dobrá,“ doplnil ho také šéf Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Bez práce pro obec vypadne z evidence

Pak už se debata stočila na sociální reformu. Jaké změny lidi od ledna čekají?

„Pokud člověk, který je v evidenci úřadu práce nepřetržitě více než dva měsíce, odmítne vykonávat veřejnou službu v rozsahu až dvaceti hodin týdně, bude vyřazen z evidence. Přestane tak mít nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi,“ vysvětlila jednu ze změn vedoucí oddělení sociálních věcí a zdravotnictví přerovského magistrátu Jana Žouželková.

Poslankyně Řápková se snažila reformu obhájit hlavně tím, že je spravedlivá.

„Když někdo využívá finanční podpory státu a zároveň s tím se dopouští drobné kriminality, pak by to měl rozhodně pocítit. Tito lidé jsou dnes nepostižitelní a jejich děti jsou k tomu vychovávány také,“ míní.

Pomůže, jen když lidi dostanou práci

Podle Richarda Kořínka z olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni ale chystané změny otevírají dveře lichvářům a podvodníkům. Díky exekucím se totiž mnozí dostanou do dluhové pasti a můžou se ocitnout až na samém dně společnosti.

„Čím dříve přijde trest, tím lépe, a exekuce se povlečou dlouho. Hledejme jiné tresty, které budou fungovat. Navíc tím tlačíme lidi do kouta, protože z existenčního minima se vyžít nedá. Hrozí tedy, že budou pracovat načerno a nebo se dopouštět drobné kriminality,“ řekl Kořínek.

Obavy ze zvýšení sociálního napětí má i přerovská zastupitelka Helena Netopilová (SpP).

„Já už roky očekávám, kdy se začne zakročovat proti těm, co páchají trestnou činnost v miliardách,“ řekla a v sále se po jejích slovech ozval potlesk.

„U lidí, kterých se to nejvíce dotkne, se to projeví agresí. Neobáváte se vážných sociálních problémů?,“ zeptala se.

„Jediné, co nám pomůže, je, aby lidi dostali práci. Nikdo tady není zvědavý na ty jejich dva tisíce minima. To můžu říct za všechny cikány v Přerově,“ shrnul jeden z přítomných Romů Martin Lacko.