Radslavice
Rok založení: 1375
Počet obyvatel: 1128
Zajímavosti: Už dvacet let působí v obci Radslavice Beruška racing team. Jde o tým jezdců na mopedech a fichtlech, kteří mají od roku 2001 na hlavě přilbu natřenou načerveno s puntíky. Od té doby se počet závodníků s beruškami na hlavě rozšířil, jezdili na závody v okolí. Vavříny Beruška racing team zrovna nesbíral, ale to na nadšení závodníků neubíralo. V roce 2006 už závodníkům přestalo stačit mít krovky na hlavě. A tak si ke svému boku pořídili živé . Chtěli trošku udělat show a zároveň parodovat závody mistrovství světa. Na startovním roštu tak jezdci teamu túrovali své mopedy a vedle každého z nich stála pohledná slečna v bílém tričku na uzel a s bílým deštníčkem. S dámami Beruškami po boku už nebylo k prvnímu ročníku závodů daleko. V roce 2007 se uskutečnil 1. ročník Žhavých rozet, kterého se zúčastnilo asi 40 závodníků. V roce 2009 byla k závodům přidána i kategorie fichtl.

Vizualizace nové sportovní haly v Radslavicích.
Nová sportovní hala se chystá v Radslavicích. Takto má vypadat
Starosta Radslavic Josef Hrdlička
Trápí nás bezohledné náklaďáky projíždějící obcí, říká starosta Radslavic

Významné osobnosti:
Alois Knop (1917–2001), jazykovědec, bohemista a vysokoškolský pedagog
Svatopluk Matyáš (1929-2020), filmový a divadelní herec
Jiří Sehnal (1931), muzikolog, filozof, vědec
František Slaměník (1845–1919), historik, badatel, je nejvýznamnějším rodákem obce, ředitel měšťanských škol v Přerově, organizátor moravského učitelstva a zakladatel muzea Komenského v Přerově. Na jeho rodném domě č.p. 32 je umístěna jeho pamětní deska a jeho jméno nese Slaměníkova mateřská škola
Antonín Kobliha (1851-1933) kaplan, vikář, první český dómský farář, dosáhl hodnosti papežského domácího preláta a byl čestným kanovníkem kapituly kroměřížské

Na kontě má několik vítězství, vychoval řadu mladých žokejů a postaral se o rozvoj jezdeckého sportu na Přerovsku. Pavel Složil z Radslavic zasvětil celý život koním.
Žokej z Radslavic startoval jedenáctkrát na Velké Pardubické

Burácení mopedů a fichtlů se ozývalo v sobotu 23. července Radslavicemi na Přerovsku, kde se konal tradiční závod Žhavé rozety.
Radslavicemi burácely mopedy a fichtly

Tip na výlet:

Na kole do od Přerova i Hranic

Obec Radslavice je obklopena úrodnými lány polí. Rovinatý kraj je jako dělaný pro nenáročné vycházky a výlety na kole. Díky příjemnému terénu zde vzniklo několik cyklostezek křižující široké okolí. Za zhlédnutí stojí určitě kostel svatého Josefa (na snímku), který se v roce 1932 stal dominantou obce, zaujme jeho ostrými hranami. Mezi významné památky patří i památná lípa. Svou mohutnou korunou vytváří příjemný stín v parných letních dnech. Její stáří je odhadováno na 180 let. Při cestě obcí si nezapomeňte povšimnout Radslavického potoka, levostranného přítoku blízké Bečvy a typicky hanáckých statků, které zdobí široká vrata. Foto: www.mistopisy.cz

Silnice v Radslavicích se po rekonstrukci, která stála 52 milionů korun, otevřela řidičům.
Průtah Radslavicemi otevřel, s novým asfaltem i chodníky

Radslavicím vynesly spolky zlatou stuhu

Obci Radslavice se v roce 2012 podařilo uspět v soutěži Vesnice roku a v krajském kole získala zlatou stuhu. Je to i tím, že je v obci velmi aktivní spolkový život. Spolky se snaží fungovat i v rámci vyhlášených opatření kvůli koronaviru. Sbor dobrovolných hasičů v Radslavicích spolupracuje s obcí na dokončení rekonstrukce přízemí hasičské zbrojnice a pomáhá při administraci dotace na pořízení nové cisternové automobilové stříkačky pro jednotku hasičů zřizovanou obcí.
SK Radslavice zase pomáhá s obnovou sportovního areálu - loni se podařilo vybudovat automatickou závlahu hřiště a letos obec čeká 70. výročí založení sportovní organizace v obci.
Římsko-katolická církev působící v obci zajistila rekonstrukci věže kostela a nyní se věnuje opravě varhan – obě akce bylo možné provést díky finanční podpoře obce. Připravuje se také na září 2022, kdy oslaví významné výročí stavby a vysvěcení kostela sv. Josefa.
Sportovně střelecký klub Radslavice se věnuje především práci s mládeží a údržbě areálu střelnice, stejně jako Myslivecký spolek „Katová“ Radslavice, který má v náplni ochranu přírody a péči o zvěř. 

Hradčany
Jak se žije v Hradčanech? Pojďte na návštěvu

Prosenice
Jak se žije v Prosenicích? Pojďte na návštěvu

Brodek u Přerova.
Jak se žije v Brodku u Přerova? Pojďte na návštěvu

Bochoř
Jak se žije v Bochoři? Pojďte na návštěvu

Beňov
Jak se žije v Beňově? Pojďte na návštěvu
Kokory
Jak se žije v Kokorách? Pojďte na návštěvu
Horní Moštěnice
Jak se žije v Horní Moštěnici? Pojďte na návštěvu
Tučín
Jak se žije v Tučíně? Pojďte na návštěvu
Dřevohostice
Jak se žije v Dřevohosticích? Pojďte na návštěvu
Troubky
Jak se žije v Troubkách? Pojďte na návštěvu

Deník na návštěvěZdroj: Deník