„Střídání stráží“ proběhlo hladce a pro volbu Hýzla zvedlo na pondělním jednání zastupitelstva ruku všech čtyřiatřicet přítomných zastupitelů.

Ještě před samotným hlasováním ale zastupitelé požadovali vysvětlení Marka Dostála z ODS k jeho aktuálním kauzám - kromě obžaloby ze sexuálního nátlaku také podílu na autonehodě, kdy měl před čtyřmi lety srazit chodkyni a zaplatit za to pokutu.

Někteří dokonce vyslovili názor, že by měl opustit i křeslo zastupitele.

"Těch problémů máte více"

„Svým krokem dávám jasně najevo, že chci očistit své jméno. Chci tímto říct naší detektivní kanceláři Horký, Netopilová a možná i Puchalský, že se do vyřešení tohoto případu může soustředit na jiné kauzy,“ uvedl ke své rezignaci Marek Dostál.

Opozice ale navrhovala, aby odešel i z funkce zastupitele.

„Těch problémů máte více a měl byste zvážit i své působení v zastupitelstvu města,“ komentoval věc třeba Antonín Prachař (STAN).

Podobného názoru je i Helena Netopilová z SpPP.

„Co nám ty události vlastně měly říct? Podle mě jsou jen dvě možnosti. Je jasné, že to obvinění už muselo být poměrně dlouhou dobu a v tom případě to Marek Dostál buď neřekl lidem ze své strany a kandidoval přesto, že byl obviněn, a nebo jim to řekl, a přesto kandidoval i za tohoto vědomí. Ani jedna varianta není v pořádku a něco podstatného vypovídá o panu Dostálovi i ODS,“ zhodnotila.

Zácha: Vám ODS opravdu vadí

Podle náměstka primátora Michala Záchy a lídra přerovské ODS se ale jedná o vnitrostranickou záležitost.

„Z každého vašeho vystoupení je vidět, že vám ODS opravdu vadí. My se nepotřebujeme sebeobhajovat. Byla to vnitrostranická záležitost ODS, o které jsme jednali, a kolega Marek Dostál avizoval své rozhodnutí. Ctíme presumpci neviny a v momentě, kdy soud rozhodne, budeme dál jednat,“ konstatoval.

Marek Dostál v reakci uvedl, že v případě, že by byl podmíněně odsouzen, vzdá se i postu zastupitele.

Nově zvolený radní za ODS Jaroslav Hýzl chce podle svých slov stejně jako ve sportu i v politice hrát podle pravidel fair play.

„Mám cenu fair play a rád bych si ji udržel. Jestli se mi podaří alespoň částečně tyto nepsané normy převést do politiky, aby byla lidštější, a nejednalo se jen v osobní rovině, bude to pro mě velký úkol. Nominace si velmi vážím a udělám všechno pro to, aby mé členství v Radě města bylo plnohodnotné. Za svými rozhodnutími si budu stát,“ uzavřel.