Radní teď pomohli třeba provozovateli restaurace v Městském domě tím, že mu odklepli koupi myčky za sto třicet tisíc korun.

Důvod? Prostě ji pro svou kuchyni potřebuje! Když to slyší jiní podnikatelé, cítí se znevýhodněni. Takovou pomocnici na sklo by samozřejmě chtěl zdarma každý provozovatel restaurace. Ale nedostane.

„Vůči dalším podnikatelům to není korektní. Věci jako je myčka na nádobí si musí každý podnikatel koupit sám a nečekat, že to město zasponzoruje. Kde by potom byla hranice komu přispět a na co a koho odmítnou? Radním toto rozhodnutí na zastupitelstvu vytknu a zdůrazním, že je třeba oddělit podporu kultury od nákupu movitých věcí,“ vyjádřil se komunistický zastupitel Petr Laga.

I když radní nákup odsouhlasili, ne všichni nad výsledkem hlasování jásali. „Taky se mi to moc nelíbilo a na radě o tom byla polemika. Nakonec to skončilo kompromisem. Provozovatel restaurace chtěl myčky dvě za 265 tisíc korun, ale dostane jen jednu,“ konstatovala náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Připomněla, že zařízení zůstane v majetku města, ale podnikatel Petr Chantúr ho bude zdarma užívat až do odpisu. Přitom zrovna Městský dům už před časem dostal od města finanční podporu na provoz toalet, které si zvykli lidé užívat místo veřejných záchodů.

Už tehdy ale majitelé jiných restaurací ve středu města poukazovali na to, že k nim také lidi chodí na záchod a teoreticky by tedy měli dostat stejnou částku jako „Měšťák“.

Takovou formu pomoci odsuzuje i zastupitel Vladimír Puchalský (Koalice společně pro Přerov). „Nepřiměřenou podporu soukromým subjektům důrazně odmítám,“ řekl.

Zároveň vzpomněl i další sponzoring města, který balancoval na hranici veřejné podpory. „Do vysoké školy logistiky, v níž figuruje náměstek primátora Josef Kulíšek, už město převedlo miliony korun. Konkrétních případů je ale mnohem víc. Tohle se ale musí změnit,“ zdůraznil Vladimír Puchalský.