Radní minulý týden rozhodli o jménech nových ředitelů celkem tří škol. Jméno Marie Sedláčkové mezi nimi ale není.

„Sňatek z rozumu" dvou nesourodých škol v Předmostí ZŠ J. A. Komenského v Hranické ulici a ZŠ a MŠ Pod Skalkou vyvolal před časem velké pozdvižení.

Podle rodičů se slučuje neslučitelné – zařízení, ve kterém se uplatňuje individuální přístup k žákovi, a jež umí pracovat i s těžce handicapovanými dětmi s běžnou školou.

Návrh na sloučení na jednání zastupitelstva i přes protesty rodičů prošel.

Nepomohlo ani uspořádání kulatého stolu za účasti zástupců města, odborníků a rodičů dětí z obou zařízení.

Město totiž ještě předtím požádalo o vymazání Mateřídoušky ze seznamu škol a ředitelka dostala výpověď.

Radní: Vycházeli jsme z doporučení komise

Na debatě u kulatého stolu několikrát zaznělo, že je právě jméno ředitelky Marie Sedláčkové pro rodiče garantem toho, že se i ve sloučeném zařízení bude pokračovat ve stylu výuky, díky němuž se škola během své dvacetileté existence dostala do povědomí odborníků i laické veřejnosti. Radní ale nakonec dali přednost jiné kandidátce.

„Rada ve čtvrtek jmenovala nové ředitele do základních škol v Předmostí, U Tenisu a Trávník. Vycházeli jsme přitom pouze z doporučení komise, která ustanovila pořadí," konstatoval náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09) s tím, že novou ředitelkou sloučených škol v Předmostí byla zvolena Věra Václavíčková. Ta pracuje jako výchovný poradce na ZŠ Trávník.

„Překvapilo mě to. Po debatě u kulatého stolu jsem si myslel, že je největším odborníkem Marie Sedláčková a byl jsem přesvědčen, že rozbije celou výběrovou komisi. Ta ale údajně jednomyslně rozhodla o tom, že bude vítězkou Věra Václavíčková," komentoval to přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Nové vedení mají i další základní školy, jejichž ředitelé ale odcházejí do důchodu.

ZŠ Trávník povede Kamila Burianová, do křesla ředitele ZŠ U Tenisu usedne Tomáš Jelínek.

Rodiče: Boj pro nás neskončil

Rodiče dětí z Mateřídoušky jsou zaskočeni a zvažují další postup.

„Boj pro nás neskončil a mezi rodiči jsou stále podpisové archy s peticí, která chce prosadit zrušení rozhodnutí o sloučení. Chtěli bychom, aby se tento bod podařilo otevřít na jednání městského zastupitelstva v červnu," řekla jedna z iniciátorek protestu Eva Kretková.

Většina rodičů se podle ní obává toho, že město nedodrží své garance o zachování vzdělávacích koncepcí obou škol.

„Zatím třeba nevíme, jestli nedojde ke sloučení jednotlivých tříd a promíchání obou kolektivů. Přestože jsme chtěli, aby děti, které na sebe byly zvyklé, zůstaly v jedné třídě," řekla.

Na poslední debatě s rodiči prý zaznělo z úst některých i to, že uvažují i o přemístění svých dětí na jinou školu.

SOUVISEJÍCÍ: Sloučení škol v Předmostí stále jitří emoce, petici už podepsalo téměř 500 lidí