Radní teď navrhují snížit cenu za parcely v bezprostředním okolí domu, které jsou součástí kupní ceny. Nájemníci by tak ušetřili až desetitisíce korun.

„Na jednání rady jsme se dohodli na změně zásad prodeje a úpravě vnitřního předpisu,“ nastínila náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Radní navrhují dvě změny. „Cena za spoluvlastnický podíl k pozemku, která je součástí kupní ceny bytu, se pro nájemce sníží ze 100 procent na 38 procent ceny stanovené znaleckým posudkem,“ popsala první z nich Grambličková. Nájemníci, kteří budou mít zájem byt odkoupit, tak mohou za parcelu ušetřit řádově desítky tisíc korun.

Radní dále navrhují, aby pro úspěšný prodej stačil souhlas pouze sedmdesáti procent nájemníků domu. Dosud to přitom bylo osmdesát procent.

„Chceme tak vyjít vstříc občanům, kteří mají zájem byty koupit. Pokud by s odkoupením souhlasilo jen 60 procent nájemníků, rozhodnou o tom, jestli se jim byty prodají nebo ne, zastupitelé,“ doplnila náměstkyně. Součástí úpravy vnitřního předpisu je i závazná podmínka, že se byty nebudou prodávat třetí osobě.

Nájemníkům domů, kteří se podepsali pod petici proti prodeji městských bytů, ale návrh radních nepřipadá zajímavý. „Nejsme spokojeni s odpovědí radních na naši petici, pod kterou se už podepsalo na 880 lidí a ve které hodláme dál pokračovat,“ řekl jeden z hlavních iniciátorů protestu František Porč.

Podle něj totiž nový návrh radních neřeší problém toho, že si například důchodci nebo sociálně slabší vrstvy lidí koupi bytu do svého vlastnictví nemůžou dovolit. „Podepsali jsme se pod petici i proto, že nechceme platit nehorázné peníze za bydlení v oprýskaných domech. Město do nich neinvestovalo ani korunu. Navíc tady žijí důchodci, kteří nemají na odkoupení peníze, “ vysvětlila jedna z obyvatelek domu na Jižní čtvrti.

Petenti se nyní rozhodli přesvědčit svými argumenty přímo zastupitele. „Obešli jsme jednotlivé politické kluby a osobně navštívili koaliční i opoziční zastupitele. Mluvili jsme s politiky ODS i ČSSD, abychom jim vysvětlili naše stanovisko,“ řekl Porč.

Nyní budou lidé usilovat o to, aby měli nájemníci možnost založit si bytová družstva. „S tímto návrhem bychom chtěli seznámit zastupitele,“ uzavřel Porč.